Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızını altı yaşındayken bir tarikat üyesiyle imam nikahıyla ‘evlendirmesi’ ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz bırakılması haberlerine ilişkin açıklama yaptı.  

İsmailağa cemaatinde çocuk istismarı! 6 yaşında 'evlendirdi' İsmailağa cemaatinde çocuk istismarı! 6 yaşında 'evlendirdi'

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın enkazda kalan kızı ve eski eşi için yardım çağrısında bulundu Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın enkazda kalan kızı ve eski eşi için yardım çağrısında bulundu

"Bazı basın yayın organlarında yer alan “H.K.G’nin 6 yaşındayken cinsel istismara maruz kaldığı” yönündeki haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Türkiye'de adalet yine yerini bulmadı! Türkiye'de adalet yine yerini bulmadı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tarafımızdan, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' iddiasıyla açılan davaya müdahil olunmuştur. Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan önce olduğu gibi ilerleyen dönemde de mağdura her türlü hukuksal destek verilecektir."

Tarikattaki çocuk istismarını savundular: Aile içindeymiş! Tarikattaki çocuk istismarını savundular: Aile içindeymiş!