Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, AK Partili belediyeleri de vurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi toplantısında dün AK Partili 5 belediyeye ek ödenek aktarıldı.

AK Partili Bayrampaşa Belediyesi, daha önce bütçe yetersizliğinden Camii arazisi satmasıyla gündeme gelmişti. AK Partili belediye bu seferde çöp kamyonu almak için İBB Meclisi’nden ek ödenek talep etti. AK Partililerin çoğunlukta bulunduğu Plan ve Bütçe Komisyonundan olumlu rapor gelmesinin ardından teklif, İBB Meclisi’nde kabul edildi. Böylece Bayrampaşa Belediyesi’ne 14 milyon 500 bin TL ödenek aktarıldı.

EN YÜKSEK ÖDENEK TUZLA BELEDİYESİ'NE

Halk TV'den Ali Macit'in haberine göre, AK Partili Arnavutköy Belediyesi’nin 700 milyon TL, AK Partili Sultanbeyli Belediyesi’nin 58 milyon 500 bin TL, AK Partili Çatalca Belediyesi’nin 285 milyon 174 bin TL, AK Partili Tuzla Belediyesi’nin 1 milyar 230 milyon 360 bin TL’lik ek ödenek talepleri vardı. Bu taleplerde Meclis’te kabul edildi. MHP’li Silivri 550 milyon TL ek ödenek aktarılırken CHP’li Avcılar Belediyesi’ne ise 275 milyon TL ek ödenek aktarıldı.

PERSONEL GİDERLERİ KARŞILANAMIYOR

En çok ödenek alan Tuzla Belediyesi oldu. 2023 için belirlediği 1 milyar 411 milyon 650 bin liralık bütçesi, belediyeye yetmedi. 1 milyar 230 milyon 360 bin TL’lik ödenek talep eden Tuzla Belediyesi, ödenek talebinden paranın şu giderler için harcanacağını belirtti:

Personel Giderleri Yetersizliği

Hizmet Alımları Yetersizliği

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım'dan enflasyon uyarısı! Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım'dan enflasyon uyarısı!

Temsil ve Tanıtma Giderleri̇ Yetersizliği

Tüketime Yönelik Mal ve Malzeme Alımı Ödenek Yetersizliği

Gayrimenkul Sermaye Üreti̇m Gi̇derleri Ödenek Yetersizliği

Hane Halkına Yapılan Transferler Ödenek Yetersizliği

Mamul Mal Alımları Ödenek Yetersizliği