Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6'lık iki büyük depremin ardından 2019 yılında yayınlanan imar affı reklamı çok eleştirilmişti. İmar affı tartışmaları ile alakalı Sözcü'ye konuşan Ahmet İyimaya, “İmar affını her şartta yasaklayan bir Anayasa zorunludur” dedi. 

Ahmet İyimaya konuşmasına şöyle devam etti;

- Çok vahim bir olay. Herkesin ders çıkarması lazım. Yaşanan olayın vahameti karşısında düzenlemeler müzakere edilmeli. Anayasa'ya bir rezerv koymazsanız sürekli af çıkar. Bazı konularda Anayasa'da rezervler var. Örneğin partilerin kapatılmasını şarta bağlayan düzenleme yapıldı.

'HERKES BUNDAN DERS ÇIKARMALI'

– Bu olay, hukuku, Anayasa’yı sarstı, siyaseti sarstı. O dönemde (2018) biz affı savunuyorduk. Şimdi herkes bundan ders çıkarmalı. Parti ekseninden bakmıyorum, ülke ekseninden bakıyorum.

'İMAR SUÇLARINI TAHKİM ETMELİYİZ'

– Bir düzenlemeyi benim parti menfaatime uyuyor diye yapmak yerine geniş perspektifle ülke menfaatiyle düşünmek lazım. İmar affını her şartta yasaklayan bir anayasa, zorunludur. İmar suçlarını tahkim etmeliyiz. İmar affını finansman modeline çevirme bahtsızlığı, bir daha yaşatılmamalıdır. Yıkıcı ihtirasları dengeleyecek toplumsal uyarı sistemleri üzerinde kafa yormalıyız!