Temel gıda fiyatlarındaki artış, her geçen gün daha da kötüye giden ekonomi ve hayat pahalılığının gölgesinde bir "konak" ihalesi daha sonuçlanırıldı.

BirGün Gazetesi'nden Mustafa Bildircin'in haberine göre, toplam maliyeti 1 milyar lirayı aşan 23 hükümet konağının inşa edildiği 2022 yılının ardından 2023 yılında da hükümet konakları için ihaleler açılmaya ve bütçe ayrılmaya devam edildi. İçişleri Bakanı ve AK Parti milletvekili adayı Süleyman Soylu’nun talimatıyla ihale süreci başlatılan Darıca Hükümet Konağı için harcanan para belli oldu.

SOYLU'NUN İSTEĞİ ÜZERİNE...

Bildircin'in haberinde yer alan bilgiye göre, Soylu, 2021 yılında yaptığı bir konuşmada, Kocaeli’nin Darıca ilçesine hükümet konağı yapılacağı yönünde, “müjde” verdi. 2022 yılının Şubat ayında ise Darıca Belediyesi’nin AK Partili Başkanı Muzaffer Bıyık, ‘‘Bakan Soylu’nun teklifi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile” Darıca Hükümet Konağı’nın yatırım programına alındığını duyurdu.

Depremin üzerinden 114 gün geçti! Kayıp çocuklar için tatmin edici açıklama yok Depremin üzerinden 114 gün geçti! Kayıp çocuklar için tatmin edici açıklama yok

DEPREMİN HEMEN ARDINDAN KONAK İHALESİ

Konak ihalesi 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin 10’uncu gününde, 16 Şubat’ta düzenlendi. Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı koordinesinde düzenlenen ihaleye Eksen Yapı ve Örtaş Mühendislik şirketleri teklif sundu. İhale komisyonu, Örtaş Mühendislik’in teklifini, "belgelerinde eksiklik olması" nedeniyle geçersiz saydı. İhale, 179 milyon 441 bin liralık teklifin sahibi Eksen Yapı isimli şirkete bırakıldı. 

MİLYONLUK KONAKLAR

En maliyetli hükümet konaklarından biri 127 milyon 270 bin lira maliyeti ile Antalya Hükümet Konağı olurken maliyeti itibarıyla öne çıkan bazı hükümet konakları şöyle sıralandı:

  • İzmir Tire Hükümet Konağı: 59 milyon 873 bin lira
  • Trabzon Sürmene Hükümet Konağı: 47 milyon 280 bin lira
  • Bingöl Solhan Hükümet Konağı: 34 milyon 422 bin lira
  • Muş Varto Hükümet Konağı: 39 milyon 450 bin lira
  • Siirt Şirvan Hükümet Konağı: 45 milyon 649 bin lira