Almanya merkezli Welt am Sonntag gazetesine konuşan Bakan Pistorius, "Mevcut açıkların 2030 yılına kadar tamamen kapatılamayacağını hepimiz biliyoruz. Yıllar alacak. Herkes bunun farkında" ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana on yıllardır yetersiz yatırım nedeniyle zaten yıpranmış olan ordunun, Ukrayna'ya bağışlanan silah ve mühimmatın çoğunun henüz değiştirilmediği göz önüne alındığında, bir yıl öncesine göre daha da kötü durumda olduğunu söylüyor.

‘UKRAYNA’YA VERECEK SİLAH KALMADI’

Pistorius, açıklanan taahhütlerin ötesinde ordu stoklarından Ukrayna'ya daha fazla silah teslimatına karşı çıkarak "Açıkça söylemek gerekirse, diğer ülkeler gibi bizim de sınırlı bir envanterimiz var. Savunma bakanı olarak her şeyi başkalarına veremem" dedi.

Irak’ta 17 milyar dolarlık proje: Hicaz Demiryolu canlanıyor Irak’ta 17 milyar dolarlık proje: Hicaz Demiryolu canlanıyor

Bu yılın başlarında görevine başlayan bakan, şu anda yaklaşık yüzde 1,5 olan savunma bütçesini NATO'nun ulusal üretimin yüzde 2'si olan harcama hedefine yükseltmenin en büyük önceliği olduğunu ekledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER