GloboNews'e konuşan Lula, "Temel bir hata yaptık. İstihbarat o gün yoktu. Ordu istihbaratımız, hava kuvvetleri istihbaratımız, ABIN (Brezilya İstihbarat Teşkilatı) var; hiçbiri beni uyarmadı" dedi. 

Lula daha önce, birkaç bin Bolsonaro destekçisinin Kongre binasını, başkanlık sarayını ve Yüksek Mahkeme'yi işgal edip yağmaladığı ayaklanmada "silahlı kuvvetlerdeki insanların" gizli anlaşması olduğundan şüphelendiğini söylemişti. Lula isyan hakkında "Bunun bir darbenin başlangıcı olduğu izlenimine kapıldım" dedi.

KOMUTANLARLA GÖRÜŞECEK

Başkan, Brezilya silahlı kuvvetleriyle medeni ilişkileri sürdürmek istediğini vurgulayarak bunların politize edilmemesi gerektiğini kaydetti. Bu hafta Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarıyla görüşmeye hazırlanan Lula, "Orduyla sorun yaşamak istemiyorum, onlar da benimle. Ancak siyasete girmek isteyenler üniformalarını çıkarıp görevinden istifa etmeli ve sonra siyasete girmeli" dedi. 

Kanlı işgalde son durum: Rusya Ukrayna’nın doğusuna birlik ‘yağdırıyor’ Kanlı işgalde son durum: Rusya Ukrayna’nın doğusuna birlik ‘yağdırıyor’

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER