ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın dün faiz artırım hızını yavaşlatabileceklerini açıklamasının ardından altın fiyatları yükseldi.

Başkan Jerome Powell’ın sıkılaştırma politikasının hızında yavaşlamaya yeşil ışık yakması ve yatırımcıların alternatif varlıklara yönelmesinin ardından dolarda düşüş gerçekleşti. Dolardaki gerileme ise altını destekledi.

CHP'den Toprak Mahsulleri Ofisi’ne çağrı CHP'den Toprak Mahsulleri Ofisi’ne çağrı

Dünya genelinde artan resesyon baskıları varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürürken, Fed Başkanı Powell, dün yaptığı konuşmada, enflasyonu düşürmeye yetecek sıkılaşma düzeyine yaklaşırken faiz artış hızını yumuşatmanın mantıklı olduğunu ve faiz artırımında yavaşlamanın aralık ayında başlayabileceğini belirtti.

altin-4

DOLAR DEĞER KAYBEDERKEN ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ

Powell’ın yumuşama sinyali doları diğer para birimleri ve emtialar karşısında baskılarken, buna paralel olarak altının ons fiyatı yükseliş eğiliminde hareket etmeye başladı.

Fed’den gelen işaretlerin ardından dolar da değer kaybederek üç ayın dip seviyesine geriledi. Dolar endeksi dün yüzde 1 gerilemesinin ardından bugün ekside seyrederek 105,60 seviyesine geriledi.

Yatırımcılar uzun süredir faiz getirisi olmayan altından kaçınarak finansal risklere karşı güvenli liman olan dolara yöneliyordu. Ancak dolardaki bu son gerileme, ons altın fiyatlarındaki 1750 dolar seviyelerinin kırılmasına neden oldu.

Piyasalar, Fed’in 13 ve 14 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek politika toplantısında yüzde 91 ihtimalle 50 baz puan büyüklüğünde, yüzde 9 ihtimalle ise beşinci kez 75 baz puan büyüklüğünde faiz artırımına gideceğini fiyatladı.