ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl içerisinde faiz indirimi yapmayacağına dair yeni sinyal vermesi sonrasında altın fiyatlarını yakından ilgilendiren yeni gelişmeler yaşandı.

Faizlerin bir süre daha yüksek kalacağı buna bağlı olarak da doların güçlü kalabileceği ihtimali olsa da, jeopolitik riskler altını 2.431 dolar seviyesine yükseltti.

İsrail ve İran arasında yaşanan gerginlik, yatırımcıyı güvenli liman altına yönlendirirken, iki ülke arasında suların bir nebze durulması, altın tarafında yeni düşüşler için geri sayımı beraberinde getirdi.

PİYASANIN KADERİ BU GELİŞMEYE BAĞLI

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın sahiplerine yaptığı uyarılarda yakın gelecekte yaşanması muhtemel fiyat değişikliklerine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Savaş ortamı resmen başladı. Bu durum altının ateşini harladı ve İsrail'in İran'a yönelik yeni bir misilleme yapması, ons altın tarafında 3000 dolara ulaşılmasına neden olabilir. Beni endişelendiren durum şu. Ben İran-İsrail gerginliğinin geçici bir film, senaryo olduğunu düşünmediğim için, bu sürecin çok ciddi olduğunu düşündüğüm için altın tarafındaki yükselişlerin korkutucu boyutlara ulaşabileceği görüşündeyim.

ALTIN FİYATLARI 200 DOLAR BİRDEN DÜŞECEK

Ancak bir diğer güçlü ihtimal de, İsrail'in ABD'nin uyarılarını dinlemesi ve İran'a bir karşılık vermemesi. Böyle bir durumda ise, altının artmasına neden olan krizin ortadan kalkması nedeniyle piyasalar geri çekilecektir.

SON DAKİKA! Merkez Bankası yılın 5'inci faiz kararını açıkladı SON DAKİKA! Merkez Bankası yılın 5'inci faiz kararını açıkladı

Altın fiyatları herhangi bir teknik gereklilik sonucu artmadı, sadece söz konusu kriz nedeniyle bir tetikleyici etki yaşandı. Bu krizin bitmesi demek, altın tarafında yeni düşüşlerin yaşanacağı anlamına geliyor.

Haftalar önce uyarılarda bulunduğum 2200 doların altına düşüş, söylediğimiz ihtimallerin gerçekleşmesi halinde hala masada durmaya devam ediyor.