Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 4 Ağustos tarihli cuma hutbesinin çalışma saatlerinin cuma namazı saatlerine göre düzenleyelim ifadeleri tepki çekerken konu yargıya taşındı. 

YALNIZ BIRAKILMIŞ

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın söz konusu konuyla ilgili bazı WhatsApp gruplarında “yalnız bırakıldığını” iddia etti.

DESTEK ALAMAYINCA SİNİRLENMİŞ

Erbaş, gönderdiği mesajda hutbeye işaret ederek, “Bu hutbemiz sebebiyle geçen cumadan beri beş gündür laikçi yobazların Diyanet’e ve şahsıma saldırı ve hakaretleri devam ediyor. Müslümanların ise umurunda değil. Sosyal medyada, köşe yazılarında; vakıf, dernek, STK’lardan ‘Diyanet’in hatırlatması yerindedir’ gibi güçlü bir destek bekledik ama güçlü bir ses yok. Çok acı” ifadelerini kullandığı ve çevresinin mesajı sorması üzerine ise mesajı gönderme gerekçesi olarak “Kafam attı, sinirlendim” dediği öne sürüldü.

PROFESÖRDEN ERBAŞ'A SERT TEPKİ

Erbaş’ın, söz konusu mesajı nedeniyle bir ilahiyat profesörünün tepkisiyle karşılaştığı öğrenildi. Erbaş’a laikliğin anayasada yer aldığını anımsatan söz konusu ilahiyat profesörünün, gönderdiği uzun mesajda “Anayasada lâiklik ilkesi olmasına rağmen nasıl olur da ‘laikçi yobazlar’ üslubu ile itham edersiniz?” tepkisini gösterdiği belirtildi.

Sputnik grevine destek ziyareti Sputnik grevine destek ziyareti

DİNCİLERİN DESTEĞİNİ ARKASINA ALDI

Erbaş'ın mesaj göndermesinin ardından bir çok vakıf, dernek ve siyasetçi destek açıklaması yapmaya başladı. Anadolu Gençlik Derneği ve Safa Vakfı gibi oluşumlar, sosyal medyadan “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Bey’in, cuma günleri öğrenciler ve çalışanların namaz vecibesini yerine getirebilmeleri için çalışma ve ders saatlerinin düzenlenmesine yönelik teklifini destekliyoruz” şeklinde paylaşımda bulundu.