7 Aralık'ta dönemin cumhurbaşkanı Pedro Castillo'nun devrilmesi ve tutuklanmasının ardından görevi devralan Başkan Dina Boluarte'nin görevden alınmasını talep eden protestolarda bir ayda toplam 40 kişi öldürüldü.

Peru başsavcısı, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, Başbakan Alberto Otarola ve ülkenin savunma ve içişleri bakanları hakkında soykırım, cinayet ve ağır yaralama suçlamalarıyla ön soruşturma başlattığını söyledi.

HÜKÜMET ‘DARBE GİRİŞİMİ’ DİYOR

Bolivya ile sınır komşusu olan ve birçok yerliye ev sahipliği yapan Puno bölgesi, Castillo destekçilerinin önderliğindeki protesto hareketinin merkez üssü haline geldi. Salı günü ölümlerin çoğu, protestocuların güvenlik güçleri tarafından korunan Juliaca kentindeki havaalanına saldırmaya çalıştıkları sırada meydana geldi.

Hükümet, güvenlik güçlerinin Juliaca'daki eylemlerini savundu ve havaalanını koruyanların binlerce göstericinin düzenlediği organize bir "darbe" girişimiyle karşı karşıya kaldığını iddia etti.

ABD’de 2024 seçimlerinin adayları netleşiyor: DeSantis mi Trump mı? ABD’de 2024 seçimlerinin adayları netleşiyor: DeSantis mi Trump mı?

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER