İşte AK Parti'nin Yeni Türkiye'si! Arap ve Afganların kutlamaları devam ediyor İşte AK Parti'nin Yeni Türkiye'si! Arap ve Afganların kutlamaları devam ediyor

Birleşik Metal-İş Sendikası, Ocak 2015'te toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayan 38 fabrikada grev kararı aldı. Bakanlar Kurulu ise 30/01/2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Birleşik Metal-İş'in ilan ettiği grevleri yasakladı.

AYM İŞÇİYİ HAKLI BULDU

İşçiler, sendikanın kararıyla her gün 20-25 dakika süren iş yavaşlatma eylemi başlattı. Fabrika yönetimi ise buna karşılık 30 işçiyi "işe geç başlama, iş yavaşlatma ve kanunsuz grev eyleminde bulunmak" gibi gerekçeyle işten attı.

İşçilerden Muharrem Çimen işe iade ve sendikal tazminat talepli dava açtı. Davayı kabul eden Eskişehir 1. İş Mahkemesi, başvurucunun işe iadesine, tazminatın reddine karar verdi. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi 'eylemin kanun dışı' olduğuna hükmederek davayı reddetti.
Çimen ise dosyayı bu defa Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıdı.

İŞÇİYE TAZMİNAT KARARI

Gazete Duvar'ın haberine göre Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Anayasa'nın 51. maddesinde güvence altına alınan sendika hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Hak ihlalinin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına karar veren Yüksek Mahkeme, başvurucu işçiye 18 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.