Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 28.11.2022'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, sahipsiz hayvanlar için İstanbul Valiliği ile bir çalışma başlattıklarını açıkladı. Yer yoksunluğu konusuna dikkat çeken Bakan Kirişçi, yerel yönetimlere yer tahsis ederek bu sorunu çözeceklerini açıkladı.

bakan krişçi

İşte o açıklama:
"Bu barınakların doğal hayata yakın olması gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul'un barınak sorununu gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllülere veremeyiz ama belediyelere yer verebiliriz. İstanbul'un 39 ilçesi için 30'ar dekarlık yerleri, yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul'da pilot uygulama olarak başlattık. Eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer bir yol izleyeceğiz."

Sinan Ateş’in ailesine Meral Akşener’den ziyaret Sinan Ateş’in ailesine Meral Akşener’den ziyaret

Gelecek günlerde şehirlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerini aktaran Kirişci, bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşleri alınarak bir yol haritası belirleneceğini açıkladı.