Milyonlarca yurttaş 2024 yılının ikinci yarısından itibaren geçerli olacak bedelli askerlik ücretini merak ediyor. Bedelli askerlik ücreti memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.

Benzin ve motorine dev zam geldi! İşte güncel akaryakıt fiyatları... Benzin ve motorine dev zam geldi! İşte güncel akaryakıt fiyatları...

TÜİK haziran ayı enflasyonunu ise yüzde 1,64 olarak açıkladı. Altı aylık enflasyon farkı da yüzde 24,73 olarak hesaplandı. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri yüzde 19,73 oranında zam alacak. Böylece, memur maaş katsayısına göre belirlenen bedelli askerlik ücreti de 2024 Temmuz itibariyle 217 bin 851 TL oldu.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU TARİHLERİ

Nihai ücret ise Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanacak. Bedelli askerlik başvuruları, her yıl Ocak ayının ikinci haftasında yeni enflasyon değerlerinin açıklanmasından sonra başlar ve yılın son iş günü mesai saatlerinin bitimine kadar sürer. Bu dönemde başvuruda bulunan adayların askerlik yerleri ve tarihleri, başvurularının yapıldığı yılı takip eden Ocak ayının ikinci haftasında duyurulur.