Petrol fiyatlarında son günlerde yaşanan düşüşe rağmen bugün benzin ve motorin fiyatlarına "gayriresmi" bir zam geldi.

Fenerbahçe, ezeli rakibi Galatasaray'a açık ara fark atıp şampiyon oldu Fenerbahçe, ezeli rakibi Galatasaray'a açık ara fark atıp şampiyon oldu

GECE YARISINDA DEVREYE ALINDI

Gece yarısından itibaren devreye alınan uygulamaya göre, litre fiyatına benzinde 28 kuruş, motorinde ise 26 kuruş zam geldi.

Akaryakıt sektörü kaynakları, bu zammın, yerel seçimler öncesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından rafineri marjlarına dönük müdahaleyle "formül dışı" olarak yapılan indirimlerin fiili olarak telafisi olduğunu, telafi zamlarının devamının gelmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

20 Şubat'taki EPDK kararıyla birlikte litre fiyatına benzinde 1 lira 10 kuruş, motorinde 76 kuruş indirim gelmişti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 20 Şubat'taki açıklamasında, "Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünler, rafineriler için önemli bir kar avantajına sebep oldu. Bunun tüketicilere de yansıtılması gerekiyor. Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1 buçuk TL düzeyinde bir indirim olacaktır" ifadelerine yer vermişti.

Ukrayna savaşının başından bu yana Rusya'dan indirimli petrol ve petrol ürünü alan şirketler, bu indirimi Türkiye'de fiyatlara yansıtmayarak büyük kârlar elde ediyor. 

İŞTE YENİ AKARYAKIT FİYATLARI

Zamla birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 43,93 TL'ye, Ankara'da 44,78 TL'ye, İzmir'de 45,02 TL'ye yükseldi.

Zamla birlikte motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 41,30 TL'ye, Ankara'da 42,19 TL'ye, İzmir'de 42,44 TL'ye yükseldi.

Fiyatlar, iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor.