Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, hakkında yapılan işlemlerin ardından yurtdışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 

'PAYLAŞIM, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINA ALINMALI' 

Konuya dair açıklamalarda bulunan topluluk, Ahmet Ercan'ın gözaltına alınması kadar Ercan hakkında verilen adli kontrol kararının da orantısız olduğunu ifade ederek, 'Halkımızın yaşam hakkına yönelik bilimsel akıla dayalı çalışmalar ne tür bedel söz konusu edilirse edilsin, hukuk ve demokrasi yoluyla sonuna kadar sürdürülecektir. Halkımız üzerinde korku ve baskı ikliminin oluşturulmasına yönelik her türlü girişime karşı anayasamız ile güvence altına alınan haklarımız aranacaktır.' denildi. 

Boğaziçi Aydınlar Topluluğu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Övgün Ahmet Ercan'ın faaliyetlerinin bilim insanı kimliği ve aydın sorumluluğuyla ilgili olduğu vurgulanarak yaptığı paylaşımların da ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiği belirtildi.

Kamuoyuyla paylaşılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Jeofizik Yüksek  Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem yaşanan bölgede bilim insanı ve aydın sorumluluğu ile tespit ve incelemelerde bulunmak üzere 28.02.2023 tarihinde Malatya İline gitmiştir.

Buradaki saha çalışmaları sırasında kendisine aktarılanları, kamuoyunu bilgilendirmek ve önlem alınmasını sağlamak amacıyla sosyal medyada paylaşmıştır.

Bütünüyle ifade özgürlüğü kapsamında kalan, hiçbir suç oluşturmayan bu paylaşımları konusunda, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma açılması üzerine, bulunduğu Elazığ İlinden gözaltına alınarak Malatya İline götürülmüş, burada yurtdışına çıkış yasağına ilişkin adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır.

Elazığ da gözaltına alınıp suçun niteliği itibarıyla buradan gözaltında Malatya İline götürülmek başlı başına hukuka aykırı olup, aykırılığın ağırlık ve yoğunluğunu da göstermektedir.

Adli kontrol kararı, soruşturma koşulları oluştuğunda ve o soruşturmada da ancak kaçma ve/veya kanıtları karartma koşullarının varlığı halinde, orantı durumu gözetilerek verilebilecek bir karardır. Ortada ne soruşturma konusu bir suç ne de kaçma ve/veya kanıtları karartma durumu söz konusudur.

Kamuoyunda dezenformasyon yasası olarak bilinen yasa bu soruşturmada bir silah gibi kullanılmış, 2022 yılında söz konusu yasanın toplumsal ihtiyaçlar ve kamu düzeni için değil, baskı iklimini artırmak amacıyla çıkarıldığı yolundaki uyarılarımızın gerçekliği de ayrıca bu şekilde doğrulanmıştır.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından yapılanlar tamamen ifade özgürlüğü kapsamında kalan ve bilim insanı sorumluluğu ile bizzat gerçekleştirilen saha çalışmaları sırasında söz konusu olan çalışmalardır. Sayın Ercan, deprem öncesi ve sonrasındaki çalışmalarını insanlık yararına aralıksız sürdüren, ulusal ve uluslararası alanda tanınan ve itibar edilen yetkin bir bilim insanıdır.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 75 yaşında, sağlık sorunları olan bir bilim insanıdır. Kaldı ki Anayasa 'mız ile güvence altına alınan yaşam hakkına yönelik hukuk dışı keyfî gözaltı işlemi ,yurtdışı çıkış yasak ve kararı ile "Hukuk Devleti " ilkesi ihlâl edilmiştir.

Deprem bölgesinde yaşanan sorunlar her geçen gün artmaya devam ederken, şimdi de  bilimsel inceleme yapılması dahi önlenmek istenilmiştir. Bilimsel gerçeklerin ortaya konulmasından uzak duran bir yönetim, halkının yaşam hakkını, can ve mal güvenliğini görmezden gelen, hiçe sayan bir yönetim demektir.

Halkımızın yaşam hakkına yönelik bilimsel akıla dayalı çalışmalar ne tür bedel söz konusu edilirse edilsin, hukuk ve demokrasi yoluyla sonuna kadar sürdürülecektir. 

Halkımız üzerinde korku ve baskı ikliminin oluşturulmasına yönelik her türlü girişime karşı Anayasa 'mız ile güvence altına alınan haklarımız aranacaktır

Halkımıza saygı ile duyurulur.

İmzacılar:

Ömer Faruk Eminağaoğlu 

Sitare Beşe İnce

Nihan Aras

Makbule Sonay Tufan

Arif Taşabat 

Gülgün Feyman Budak

Mustafa Aydemir

Ruhat Yüksel

Bilge Eren 

Fevzi Durgun

Sevinç Dalyan 

Ertuğrul Kumcuoğlu

Yasemin Baykara 

Meryem Şahin

Şahin Filiz

Berkiz Berksoy

Devrim Alatlı

Ahmet Baycu

Orhan Eraslan

Mustafa Hüsnü Bozkurt

Osman Ünal

Kadir Gökmen Öğüt

Günal Yalçın 

Oğuz Soydan

Cahit Üren

Selçuk Manioğlu

Turhan Erdem

Sinan Devin

Vedat Özgören

Ayşe Pehlivan

Sergün Develi

Ayşe Gündüz

Seda Perihan

Pırıl Perihan

Hakkı Bulunmaz

Gürsan Ercan 

Feride Güner

Gönül Soyoğul

Mustafa Ergüden

Mustafa Ergün

Mürsel Cömert

Tülay Yücel

Ayşe Çebi

Meryem Kartal

Melih Baki

Turgut Somalı

Serap Yenici

Ahu Tekiner

İlker Pehlivanlı

Ömür Okur

Kemalettin Okur

Mine Kocaoğlu

Muammer Aydın

Önay Alpago

Yalçın Doğan

Hüseyin Özdemir

Bülent Kantarcı

Haluk Dural

Safiye Yüksel

Hülya Akil

Kayhan Delibaş

Tolga Yarman

Tayfun Budak 

Fatma Şiyma Aksekili

Feramuz Öztürk

Ali Şen

Turhan Eren

Uğur Gültekin

Bakanların atama kararı Resmi Gazete'de Bakanların atama kararı Resmi Gazete'de

Osman Aydoğan

Abdülkadir Akcan

Tansel Çölaşan

Aydın Özdalga

Namık Koçak

Ufuk Söylemez

Nilüfer Akaktan 

Cengiz Divilioğlu

Fikri Sağlar

Firdes Yüksel

Suna Zihni 

Cavit Helvacı

Yavuz Alogan

Ertuğrul Genç

Mehmet Atilla Baysak 

Hüseyin Ünal

Mustafa Farsakoğlu

Salim Şen

Fırat Aykut

Recai Aksu

Hilmi Özden

Nasuh Mahruki

Sibel Zeren

Ertan Tümay

Arif Belgin

Hakkı Ardan

Ümit Ülgen

Ayşe Uygur

Sedef Kabaş

Bedri Baykam

Filiz Aydar

Nermin Durla

Mahire Erk

Filiz Koçak

Yüksel Sayan

İbrahim Gençay

Rahmi Pınar

Mergube Turkseven

Şerif Ali Barkın

Sigmin Atalı

Sergün Dereli

Gülşen Özel

Dilsen Karaaslan

Bahar Kuzu

Pınar Ercan Tirli

Güngör Yılmaz

Aslı Yılmaz

Saniye Pekün

Oral Çoşkuner

Emel Örnekol

Hayrettin Özgüven

Pelin Gençkırlı Özen

İbrahim Ekdial

Emine Temecikli

Yalçın Ilgaz

Gökçe Berçin Ilgaz

Beyazıt Kahraman

Tamer Oruç

Ahmet Necdet Pamir

Behram Yerlikaya

Bilge Aras

Zerrin Demirçepken

Nuray Tanarğardıgil

İlknur Eşiz

Yusuf Elmas

Selami Şengül 

Ahmet Baybars Göğez

Zafer Özsoy

Behrem Yerlikaya

Kemal Şahin Talan

Emir Kosif

Aysun Kılıçaslan Soku

Gülbin Ergör

Lale Afrasyap