EMEP'den yerel seçim açıklaması: Emekten yana ittifak EMEP'den yerel seçim açıklaması: Emekten yana ittifak

Işıkhan "Cumhurbaşkanı talimat verdi, çalışıyoruz. Söz verdik" dedi. Emekli maaşlarına daha önce yapılan seyyanen artışlar kök maaşa yansıtılmadığı için milyonlarca emekli temmuz zammından yararlanamadı. 

SEYYANEN ZAM YANSIMADI

Temmuz zammından sonra da 7 bin 500 lira almaya devam eden emekliler tepkilerini dile getirirken, memur emeklilerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan vaatte bulunduğu halde 8 bin liralık seyyanen zam yansıtılmadı.

15 milyon emekliden 10 milyondan fazlasının maaşı asgari ücretin altında kalırken, tepkilerin artması üzerine Erdoğan geçen günlerde "Asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili bir huzursuzluk ortaya çıktı. Kamu işçisi, memuru nasıl ortada bırakmadıysak çalışanından emeklisine hiç kimsenin mağduriyetinin kalıcı olmasına rıza göstermeyiz. Kendini mağdur hisseden tüm kesimlerin gönlünü mutlaka alacağız. Bunu da çok gecikmeden yılbaşı civarı neticeye ulaştırmayı bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

'ÇALIŞIYORUZ, SÖZ VERDİK'

7 bin 500 lira maaşla açlıkla mücadele ettiklerini belirten emekliler, Çorum ziyaretinde konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a ilettiler. Emeklilerin sorunlarını dinleyen Işıkhan "Cumhurbaşkanımız talimat verdi bize. Çalışıyoruz. Söz verdik. Meclis açılır açılmaz gereken yapılacak" dedi.

Işıkhan'ın bu açıklamasının ardından dikkatler, ekim ayında açılacak Meclis'e çevrildi.

Tüm emeklilere temmuz ayında yüzde 25 zam yapılmıştı. Böylece, Erdoğan'ın seçim vaadi olan refah payı sadece 5'le sınırlı tutulmuştu. Emekliler, temmuzda en düşük maaş artışını alan kesim olmuştu. 

Kaynak: Artı Gerçek