CHP'li vekil Gök, Defne, Antakya, Islahiye, Nurdağı ve Pazarcık için AFAD’ın tahmin ettiği ivme değerleriyle, depremde ortaya çıkan değerler arasında büyük fark olduğuna dikkat çekerek konuyu meclis gündemine taşıdı. Ancak önceki gün gelen önerge AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi. 

"Ölümcül sapmalar" adıyla AFAD'ın AFAD’ın tahmin ettiği ivme değerlerinde ciddi sapmalar meydana geldiği ve bundan dolayı depremin yıkıcı etkilerinin daha fazla olduğu bilgisini verdi. TBMM'ye gelen önerge genel kurulda AK Partili ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

'AK PARTİ VE MHP'Lİ VEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ 

Defne, Antakya, Islahiye, Nurdağı ve Pazarcık için AFAD’ın tahmin ettiği ivme değerleriyle, depremde ortaya çıkan değerler arasında büyük fark olduğu ortaya çıktı. Söz konusu sapma, CHP tarafından Meclis araştırması açılması istemiyle TBMM’ye taşındı. Önceki gün Genel Kurul gündemine gelen önerge, AK Partili ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

'AFAD BİNASI 67 MİLYON LİRAYA MAL OLDU'

Önergeye ilişkin söz alan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, hafta başında AFAD’da çıkan yangına dikkat çekerek; “AFAD binası 67 milyon liraya mal oldu. O zaman yapılan açıklamalarda bu binanın her türlü afet, doğal şartlar, yangın ve sele karşı dayanıklı olduğu belirtilerek, törenle açıldı. Binanın, bir yangın ile karşılaşmasından bana pis kokular geliyor” dedi.

Gök, AFAD’daki yangının araştırılması gerektiğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

Bu yangın ile eğer bazı evraklar yok edilmiş, yok edilmesine izin verilmişse ülkemizde çok sorgulanması ve hesap sorulması gereken konular vardır. 50 yıl önce Sayın Esen Arpat, bir makale yayımlıyor ve bu bölgede 7-8 şiddetinde deprem olacağını ifade ediyor. Peki AFAD ne yapıyor? Her türlü teknoloji bugün varken, AFAD’ın yayımladığı deprem risk haritası yanılgılarla doludur, birçok ölümcül ve yıkılacak binaların yapılmasına neden olmuştur.