İttifak görüşmeleri yapan AK Parti ve Yeniden Refah Partisi arasında gündeme gelen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un yürürlükten kaldırılması talebi tartışma yarattı.

İstanbul Sözleşmesi’nin 6284 sayılı Yasa’nın varlığı gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından feshedildiğini hatırlatan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka açıklama yaptı.

Nazlıaka'nın açıklaması şu şekilde:

“Bir yanda kadınların yaşam hakkını savunan ve kazanılmış haklarına sahip çıkan Millet İttifakı, diğer yanda baskıcı, özgürlükleri kısıtlayan, kadınlara ölümü reva gören Cumhur İttifakı. Aynılar aynı yere, ayrılar ayrı yere…

AK Parti hükümetinin, Yeniden Refah Partisi’nin tepki çeken açıklamaları sonrasında geri adım attığı kanaatindeyiz. AK Parti, 21 yıllık tarihinde ilk defa doğru bir adım atıyor olabilir. Kadınları karşınıza almayın. Örgütlü gücümüz karşısında duramazsınız. 

YASALARA DOKUNMAYIN, UYGULAYIN

Buradan bir kez daha uyarıyoruz: 61 gün sonra iktidara geldiğimizde baskıcı politikalarınızı sonlandıracağız. Sayılı gününüz kaldı. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey, yasaları uygulamak. Yasalara dokunmayın, uygulayın.

Zafer Partisi: Seçmen sayısı araştırılsın Zafer Partisi: Seçmen sayısı araştırılsın

Cumhur İttifakı’nın kadın düşmanı politikalarının hayata geçmesine asla izin vermeyeceğiz. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan da kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmiyoruz.

'6284’Ü KALDIRMAYI AKLINDAN BİLE GEÇİRMESİN'

Erdoğan, milletin iradesini yok sayarak, Meclis’i görmezden gelerek, Anayasa’mızı ayaklar altına alarak İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede feshetti. Biz, o süreçte bu hukuksuzluğa boyun eğmedik. Sonuna kadar hakkımızı aradık. O dönemde 6284’ün varlığını gerekçe gösterenler, şimdi de 6284’ü kaldırmayı aklından bile geçirmesin.

Umuyoruz ki AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açıklamaları doğrudur. Aksi bir tutum gerçekleşecek olursa da kırmızı çizgimiz olan 6284’e dokunmalarına asla izin vermeyiz.”