Çin’de son günlerde başlayan isyan hareketi giderek büyüyor… Ülkede uygulanan “sıfır Covid-19” politikası sebebiyle çok sert kısıtlama ve yasaklar uygulanırken, Çin halkı da buna tepki göstermeye başladı.

Dün Şangay’da gerçekleşen eylemin ardından ülkenin farklı bölgelerinde de binlerce gösterici sokağa çıktı. Çin hükümetine karşı son 10 yılda ilk kez bu kadar büyük çaplı gösteriler düzenlenirken, salgının başladığı Wuhan’da da halkın eylem yaptığı belirtildi.

Şangay’da göstericiler ile polis karşı karşıya gelirken BBC’nin de muhabirinin gözaltına alındığı açıklandı.

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg de protestocuların Çin Komünist Partisi’nin defakto marşı olan Internationale’yi söylediğini ve bu sayede partiye “köklerinize dönün” mesajı vererek devlet karşıtı olmadıklarını göstermek istediklerini de aktardı. Öte yandan bazı gösterilerde ise Çin ulusal marşının da söylendiği kayıtlara geçti.

cinde hukumet karsi sokak2

VAKALAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR

ABD'de skandal olay: FBI Biden'ın evinde gizli belge arıyor! ABD'de skandal olay: FBI Biden'ın evinde gizli belge arıyor!

Ülkede gösteriler devam ederken, vaka sayısı da hızla artmaya başladı. Bir gün önce 39.506 vaka açıklanırken bugün vaka sayısı 40.052’ye çıktı.

Özellikle Guangzhou ve Chongqing bölgelerinde binlerce vaka olduğu belirtildi.