2011 yılında Japonya’da gerçekleşen şiddetli deprem ve tsunaminin ardından zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki suyun Pasifik Okyanusu’na boşaltma planı, Çin ile Japonya arasında krize dönüşürken, yeni bir çalışmada, Çin’le yaşanacak anlaşmazlığın, Japonya'nın gayri safi yurt içi hasılasını (GSYİH) yüzde 0,2 oranında azaltabileceği belirtildi. 

EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Tartışmalı planın hayata geçmesinin Japonya'nın en büyük ticaret ortağı olan Çin'in, Japon deniz ürünlerine genel bir yasak getirmesine yol açarken, Daiwa Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı tahminler, Japonya'nın gerçek GSYİH'sinin yaklaşık 1,2 trilyon yen (8,2 milyar dolar), yani yüzde 0,2 oranında küçülebileceğini, Çin ve Hong Kong'un uyguladığı yasağın yarattığı darbeyi artırabileceğini gösterdi.

Tartışmanın büyümesi ve Çin'e yapılan mal ihracatında yüzde 20'lik bir düşüşe yol açması durumunda, tahminlere göre Japonya'nın GSYİH'sı yaklaşık 6,1 trilyon yen veya yüzde 1,1 oranında küçüleceği söyleniyor. 

Futbol maçında korkunç olay! Gol attı diye komaya girene kadar dövdüler Futbol maçında korkunç olay! Gol attı diye komaya girene kadar dövdüler

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER