HÜDA PAR'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteğini açıklaması ve Cumhur İttifakı ile görüşmeler yapmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Cumhur İttifakı'nda yer alan MHP ve BBP'nin HÜDA PAR'a ilişkin tavrının ne olacağı merakla beklenirken BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ülke TV’de katıldığı bir programda sorulara cevap verdi.

Destici'nin konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde:

“HDP bir terör örgütünün partisidir. Hala Türkiye’yi bölmeye; sivilini askerini polisini şehit etmeye çalışan, bununla ilgili silahlı mücadele veren bir terör örgütünün uzantısıdır. Ama şimdi HÜDA PAR’a baktığımız zaman evet onaylamayacağımız şeyler var. Anayasa’da Türklük kavramını çıkarılması gibi. Gerçi bunlar ‘Hepsini söylemiyoruz’ diyorlar. Ama programlarında var. HÜDA PAR’la görüşülebilir. Görüşmeden konuşmadan rahatsızlık olmaz. Herkes fert olarak siyasi olarak düşüncelerini ifade edebilirler. BBP ile AK Parti'de her konuda aynı düşünmüyor. Ama bunu terör ve şiddetle demokrasinin dışına çıkarak gerçekleştirmek isteyemez. Kırmızı çizgi budur. HDP ile HÜDA PAR’ı ayıran budur.

Akşener AK Partili başkanı uyardı: Sen alkışlamasaydın Akşener AK Partili başkanı uyardı: Sen alkışlamasaydın

'HÜDA PAR ÜLKENİN BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANA'

HÜDA PAR’ı Hizbullah’ın geçmişteki eylemleri ile eleştirenler var, doğrudur. Hizbullah'ın kanlı eylemleri geçmişteki kabul etmiyoruz. HÜDA PAR onları savunuyor mu? Ya da onları yapan terör örgütü var mı? Yok. Onlar 20 sene öncesinde kalmış. HÜDA PAR’ı şunu yapması lazım, benzerini yapıyor ama netleşmesi lazım. Bütün terör eylemlerine karşı olduğunu ister Hizbullah ister PKK bütün terör örgütlerine karşı olduğunu çok net, Hizbullah’ı içine katarak söylemelidir. Türkiye’de bir dönem terör estiren örgütten bahsediyoruz. HÜDA PAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Bey ülkenin milletin bütünlüğünden yana olduklarını ifade ediyor.

'HÜDA PAR'IN HİÇBİR TERÖRLE BAĞLANTISI YOK'

İlk dört madde ile ilgili problemleri olmadığını söylüyor. Bunları netleştirmesi lazım ki kimseye fırsat verilmesin. Biz bu konuda, şu haliyle tabii ki özellikle Hizbullah üzerinden yapılan eleştirenler ve Hizbullah üzerinden net tavır gerçekleştirmedikleri için Cumhur İttifakı ve HÜDA PAR’a eleştiri var. Ama HÜDA PAR’ı’ın hiçbir terörle bağlantısı yok. HÜDA PAR Hizbullah’ın yok edilmesinin ardından çıkmış bir siyasi hareket. Ha onun içerisinde orada görev almış bir takım insanlar var.”

‘TERÖRİST BAŞININ TRT’YE ÇIKARILMASI YANLIŞTI’

 “Terörist başının TRT’nin bir kanalına çıkarılması yanlıştı, o zaman söyledim. Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştüm kapıda söyledim” dedi. Destici bunun üzerine sorulan “Erdoğan ne dedi?” sorusunu geçiştirerek “Yanlıştı” demekle yetindi."