Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cuma hutbesinde yer alan "İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadeleri tepki çekerken konu yargıya taşındı. 

Söz konusu ifadelerin arkasında doğrudan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın olduğu iddia edildi. 

ERBAŞ'IN İSTEĞİYLE HUTBEYE EKLENMİŞ

Cumhuriyet'te yer alan haber göre, başkanlık kaynakları, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan hutbelerin son olarak Erbaş’ın kontrolünden geçtiğini belirtip “Hutbedeki tartışmalı ifadelerin orijinal metinde olmadığını, Erbaş’ın isteği üzerine hutbeye eklendiğini” iddia etti.

Erkan Baş, Hatay'dan Ankara'ya 'Özgürlük Yürüyüşü' Erkan Baş, Hatay'dan Ankara'ya 'Özgürlük Yürüyüşü'

2022’de hutbelerin nasıl hazırlandığına ilişkin bir soruya eski Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, “Önce uzman arkadaşlarımız sonra daire başkanı uzmanlarla beraber çalışır. Daha sonra genel müdürlük daire başkanlarını da katarak bir üst gözle inceler. Konu bizden sonra başkan yardımcısına ve oradan da Diyanet İşleri başkanımıza gider. Başkan okur, varsa tashihleri veya değiştirilecek yerleri belirterek tekrar bize gönderir” yanıtını vermişti.

Tartışma yaratan hutbede aynı zamanda “Cuma namazı farz olan kimselerin, ezan okunduktan sonra yaptıkları alışveriş ve elde ettikleri kazanç helal değil” ifadesi de yer aldı. Ancak Diyanet’in sitesinde 2017 yılında sorulan bir soruya verilen yanıtta ise bunun tam tersi ifade edildiği görüldü. “Cuma günü ve cuma namazı vaktinde çalışmanın ve bu vakitte elde edilen kazancın hükmü nedir?” sorusuna verilen yanıtta, “Cuma namazı kılmakta yükümlü olanlar cuma saatinde alışveriş ile meşgul olmamalı. Ancak yapılan alışverişte elde edilen kazanç helaldir”  ifadesine yer verildi.