Bu sabah  05.00 sıralarında Diyarbakır- Mardin Karayolu üzerinde çevik kuvvet polis servis aracının geçişi sırasında bombalı araçla saldırı düzenlendi. Çevik Kuvvet servis midibüsünün merkez Sur ilçesi Çarıklı Mahallesinde kurulan canlı hayvan pazarının bulunduğu bölgeden geçişi sırasında yola daha önceden park edilen bomba düzenekli otomobil patlatıldı. Saldırısı sırasında devrilen midibüste bazı polis memurları yaralandı. Saldırı ihbarının ardından bölgeye güvenlik güçleri ile sağlık ekipleri sevk edildi. Polis, çevre güvenliğini sağlarken, yaralılar ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Yaralı sayısında herhangi bir açıklama yapılmazken, saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

SOYLU: 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, düzenlenen saldırı ile ilgili 2 şüphelinin gözaltına alındığı açıkladı. Servis midibüsünde bulunan polislerin tedbir amaçlı hastaneye götürüldüğü bilgisini de paylaşan Bakan Soylu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Diyarbakır’da göreve giden polis aracımız geçerken 05.10'da park halindeki araçta patlama meydana gelmiştir. Tedbiren polis arkadaşlarımız hastaneye götürülmüşler ve ayakta tetkikleri yapılmıştır. Olayın faili olduğu değerlendirilen iki kişi gözaltına alınmıştır."

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

CHP'den tarikattaki istismar skandalı davasına tepki CHP'den tarikattaki istismar skandalı davasına tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaralanan polislere ilişkin açıklamada bulundu. Koca şu ifadeleri kullandı:

"Diyarbakır’da polislerimizi taşıyan servis aracının yanında başka bir aracın patlaması sonucu 8 polisimiz yaralanmıştır. Görevlendirilen ambulanslarla hastanelere nakledilen yaralılarımızın genel durumları iyi. Çok geçmiş olsun."

SOYLU DİYARBAKIR'DA

Diyarbakır'da Mardin yolu üzerinde, polis servis aracına düzenlenen bombalı saldırıda 8'i polis, 1'i sivil 9 kişi yaralandı. Saldırıya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Tedbiren polis arkadaşlarımız hastaneye götürülmüşler ve ayakta tetkikleri yapılmıştır" dedi. Olayla ilgili 5 şüpheli gözaltına alındı. Vali Su yaptığı açıklamada yaralılardan 7'sinin taburcu edildiğini, 2 kişinin de kontrol amaçlı hastanede olduğunu açıkladı. Soylu, "Uzaktan kumandalı bir saldırı. Lice'de bu eylemi planlamışlar" ifadelerini kullandı.

/DHA/