İstanbul serbest piyasada dolar 32,7620 liradan, Euro 35,2360 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 32,7600 liradan alınan dolar, 32,7620 liradan satılıyor. 35,2340 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 35,2360 lira olarak belirlendi.

Cuma günü doların satış fiyatı 32,8170 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 35,1220 lira olmuştu.

Yerel seçimlerden bu yana geçen üç aya yakın süre yatay seyir izleyen dolar/TL ikinci çeyreği yüzde 1,4 yükselişle tamamlarken güne tarihi zirve 33'ün hemen altında hafif dalgalı bir seyirle başladı.

ŞİMŞEK'İN MESAJLARI VE ENFLASYON VERİLERİ İZLENECEK

Bugün yurt içinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in saat 09.30'da yapacağı açıklamalar izlenecek. Saat 10.00'da ise haziran ayı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve 1200'de İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Haziran ayı İstanbul enflasyonu verisi yayımlanacak.

Haftanın geri kalanında ise Çarşamba günü haziran ayı enflasyonu, Cuma günü 17.30'da ise haziran ayı bütçe nakit dengesi bulunuyor.

Enflasyon mayıs ayında yüzde 75.45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye yükselirken haziran itibarıyla yıllık enflasyonda başlayacak düşüş ile TCMB yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor.

Reuters anketine göre enflasyonun haziranda yüzde 72,6 ile yıllık bazda ilk düşüşünü kaydetmesi, yıl sonunda ise yüzde 42,2 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Dolar karşısında nisan ayını yatay, mayısı ise çok sınırlı değer artışı ile kapatan TL, haziranda ise yüzde 1,9 değer yitirdi. İkinci çeyrekte yüzde 1,4 değer yitiren TL, dolar karşısında bu sabah 32,7785'ten işlem gördü.

Tüm maaşlar netleşti! İşte SGK ve BAĞKUR emeklilerinin maaş tablosu Tüm maaşlar netleşti! İşte SGK ve BAĞKUR emeklilerinin maaş tablosu

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZİ SABİT

Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta politika faizini art arda üçüncü ayda da yüzde 50 seviyesinde sabit tutarak dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceğini yönündeki görüşünü korudu. Ayrıca likidite gelişmelerini yakından izleyeceği ve gerekirse adım atacağı mesajı verdi.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini sonuncusu mart ayında olmak üzere 4 bin 150 baz puan yükseltti. Politika faizinin ardından yakından izlenen kısa dönemli faizler arada gerilese de likidite yönetiminin etkisiyle Pazartesi politika faizini aştıktan sonra Cuma itibarıyla tekrar yüzde 53'e yaklaştı.

KÜRESEL PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsalarında işlemler yatay seyrederken, piyasalarda ABD faiz görünümü yakından izlenmeye devam ediyor. Euro ise, Fransa'da genel seçimin ilk turunu bazı anketlerde öngörülenden daha küçük bir oranla da olsa aşırı sağ partinin kazanmasının ardından değer kazandı.

AB'nin yüksek bütçe açığına karşı sıkı adımlar atması tavsiyesinde bulunduğu Fransa'da, seçimde ilk sırada yer alan aşırı sağcı parti ve ikinci sıradaki sol ittifakın ciddi harcama artışları vaatleri ise piyasaları tedirgin etti.

(REUTERS)