Dünya Sağlık Örgütü, ABD kurumlarının hastalığın arkasında Çin'deki laboratuvardan sızıntı olduğuna dair iddiaların Pekin tarafından öfkeyle reddedilmesiyle tüm ülkeleri koronavirüsün kökeni hakkında bildiklerini açıklamaya çağırdı.

‘KARALAMA KAMPANYASI’

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Herhangi bir ülkenin pandeminin kökenleri hakkında bilgisi varsa, bu bilginin DSÖ ve uluslararası bilim camiası ile paylaşılması çok önemli" dedi.

FBI Direktörü Christopher Wray, geçtiğimiz günlerde ABD basınına ajansının artık koronavirüs salgınının kaynağının "büyük olasılıkla Vuhan'daki laboratuvar olayı" olduğunu söyledi.

Koronavirüsten ilk enfeksiyonlar, bir virüs araştırma laboratuvarına ev sahipliği yapan Vuhan’da 2019'un sonlarında kaydedildi. Çinli yetkililer, Pekin'e karşı bir karalama kampanyası olarak nitelendirerek FBI iddiasını yalanladı.

Yıllar sonra başlayan ilişkiler çabuk ısındı: Suudilerden İran liderine davet Yıllar sonra başlayan ilişkiler çabuk ısındı: Suudilerden İran liderine davet

‘ARAŞTIRMALARI SİYASALLAŞTIRMAYIN’

Tedros, DSÖ'nün suçu paylaşmak istemediğini, ancak "gelecekteki salgınları önleyebilmek, bunlara hazırlanabilmek ve yanıt verebilmek için bu salgının nasıl başladığına dair anlayışımızı ilerletmek" istediğini vurguladı. Köken araştırmasının siyasallaşmasının bilimsel çalışmayı zorlaştırdığını ve dünyayı daha az güvenli hale getirdiğini söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER