Gazeteci-yazar Murat Yetkin, MetroPoll araştırma şirketinin Mayıs ayı anketinde AK Parti'ye alarm zilleri, CHP'ye de ciddi uyarı çıktığını belirterek, "Mayıs anketi kararsızlar dağıtılmamış halde AK Parti’nin ham oylarının yüzde 20’nin altına düşerek yüzde 19,2’ye indiğini gösteriyor; bu oran Nisan’da 20,6 idi. CHP’nin Nisan’da yüzde 23,8 olan ham oylarının ise mayıs anketinde yüzde 22’ye düşmüş görünüyor" ifadelerini kullandı.

AK Parti'den '9. Yargı Paketi' açıklaması AK Parti'den '9. Yargı Paketi' açıklaması

YAVAŞ VE İMAMOĞLU YÜKSELİŞTE

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun beğeni düzeylerinin yükseldiğini kaydeden Yetkin, "Erdoğan üçüncülük sırasını CHP lideri Özgür Özel’e kaptırmış görünüyor. Özel’in beğeni düzeyi bir ayda tam on puan artışla yüzde 36’dan yüzde 46’ya çıkmış görünüyor" ifadelerini kullandı.

CHP lideri Özgür Özel beğeni düzeyinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan üçüncülüğü almış. İlk iki sırada Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu görünüyor.

Murat Yetkin şu bilgileri verdi:

MetroPoll’ün Mayıs ayı anketindeki siyasilerin beğeni düzeyleri de sürprizlerle dolu.

Nisan ayında yüzde 66’ye yakın beğeni düzeyiyle zirvedeki yerini koruyan Ankara Büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş, beğeni düzeyini 2 puan daha yükseltmiş görünüyor.

Onu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu izliyor o da yüzde 53 küsur beğeni oranını 2 puan daha arttırdığı saptanmış.

Nisan ayında yüzde 38 kusur ile üçüncü sırada yer alan Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan durumu toparlamaya başlamış görünüyor; Mayıs anketinde 4 puan kadar artışla yüzde 42’ye yükselmiş.

ERDOĞAN ÜÇÜNCÜLÜĞÜ ÖZEL'E KAPTIRDI

Ama Erdoğan üçüncülük sırasını CHP lideri Özgür Özel’e kaptırmış görünüyor. Özel’in beğeni düzeyi bir ayda tam on puan artışla yüzde 36’dan yüzde 46’ya çıkmış görünüyor.

Sencar’a göre bu “müthiş” bir sıçrama; “Popülaritesini 1-2 ay daha böyle sürdürürse Yavaş’a doğru yürür”.