Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosunun açılışını yaptıklarını hatırlatarak: "Paris'in metrolarında yukarıdan yağmurlar akıyor. Gidin de görün metro nasıl yapılırmış öğrenin" dedi.

 'ONLARI DA ALIŞTIRDIK'

"İstikbalimizin teminatı bu gençlik var ya, evelallah 14 Mayıs'ta sandıkları patlatacak" diyen Erdoğan, salonda bulunan "Paradan 6 sıfır attık. Masadan da atacağız" pankartını okuduktan sonra "Maşallah bu ne zeka. Dört dörtlük. Aynen öyle. Bizim atmamıza gerek yok zaten. Biz 6 sıfırları atmaya alıştık. Onları da alıştırdık" ifadelerini kullandı. Denizli'de yaptıkları açılışların değerinin 18 milyar lira değerinde olduğunu belirten Erdoğan, muhalefeti eleştirdi ve şunları söyledi: "Bugün de tek bir açılış töreniyle toplam tutarı güncel rakamla 18 milyarı bulan yatırımı şehrimize kazandırmanın gururunu yaşadık. Sadece şu Honaz Tüneli var ya, bu tünel bile yıllar yılı beklenen bir şeydi. Hep diyoruz ya biz Ferhatız, millet Şirin. İşte biz, bu dağları delerek Şirin'e ulaştık, ulaşıyoruz. Onlar da gidiyorlar muslukları açıyorlar. Yaptıkları başka bir şey yok. 

'METRO NASIL YAPILIRMIŞ ÖĞRENİN'

Bazen de yanlarına birilerini alıp, 'yani şimdi bu hakikaten Paris'tekinden daha güzel değil mi?' diyorlar. 'Yani bunun şimdi vatmanı, kaptanı yok mu?' Haberleri yok ya. Yıllar yılı AK Partili iktidar, kaptansız, vatmansız nice trenleri yola koydu. Ve diyorlar ki 'Paris'teki...' Ya Paris'in metrolarında yukarıdan adeta yağmurlar akıyor. Yağmur damlaları, rezillik... Ama bizim şu anda elhamdülillah metromuz pırıl pırıl. İşte daha yeni yine açılışını yaptık, pırıl pırıl. Nereden nereye? Kağıthane'den şu anda İstanbul Havalimanı'na açılışı yaptık ve metromuzu orada tüm dünya ile paylaştık. Gidin de görün. Metro nasıl yapılırmış öğrenin." 

'ADIM ADIM OLUŞTURDUK'

"Siyasi, diplomatik ve askeri bakımdan Türkiye'yi aşağı çeken ne varsa hepsini tek tek ortadan kaldırdıklarını" savunan Erdoğan, "Yarım asır sonra IMF'e olan 23,5 milyar dolarlık borcumuzu tamamen kapatarak ekonomik bağımsızlığımızı biz tescilledik. Merkez Bankamızın döviz rezervlerini 27 milyar dolardan bugün itibariyle 130 milyar doların üstüne çıkartarak hazinemizi biz tahkim ettik. İhracatımızı 36 milyar dolardan aldık, 254 milyar dolara getirdik" diyen Erdoğan, "Tüm bunlarla beraber sayısını 26'dan alıp 57'ye çıkardığımız havalimanlarımız var. Uzunluğu 6 bin 100 kilometre olan yollarımızı, 28 bin kilometreye çıkardık. Otoyollarımızı 3 bin 633 kilometreye çıkardık. Tüm alanlarda hayata geçirdiğimiz muazzam projelerle son 20 yılda Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun altyapısını adım adım oluşturduk" şeklinde konuştu.

TAHT KAVGALARI

CHP'nin kendilerini engellemeye çalıştığını söyleyen Erdoğan, "CHP ve ortakları olmadık bahanelerle bizi engellemeye çalışırken hamdolsun biz yüzlerce başlıkta ülkemize eser kazandırdık, insanımızın sıkıntılarını çözdük, Türkiye'yi dünya ile yarışacak imkanlara kavuşturduk. Bugün Türkiye Yüzyılı'ndan bahsediyorsak gerisinde sabırla örülmüş işte böyle bir birikim altyapı, emek mücadele var. Eskiler ne derdi? Çok ilginçtir, düt demeye dudak gerek. Partilerde kadroların önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Rabb'ime, şahsıma sizler gibi yol arkadaşları verdiği için, sizlerle yol yürümeyi nasip ettiği için binlerce kez hamdediyorum. Kısır siyasi ihtirasları, günübirlik çıkarları uğruna bir araya gelenlerin, taksimatta nasıl birbirlerine düştüklerini ibretle takip ediyoruz. Entrikanın, gürültünün, Bizans tipi taht kavgalarının ardı arkası kesilmiyor" dedi.

'AKIBETİ SAKLAMA YOLUNA GİDİYORLAR'

İsim vermeden Altılı Masa'yı hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Ortada fol yok, yumurta yok, daha kazanılmış bir seçim yok ama bunlar hangi koltuğa kimin oturacağının kavgasına tutuşmuş vaziyetteler. Toplantı üstüne toplantı yapıyorlar fakat bizim karşımıza çıkarak bizimle er meydanında rekabet edecek bir isim dahi bulamıyorlar. Bir ara, 'Seçim tarihi netleşsin, adayımız hazır' dediler. Daha sonra 'Aday belli ama yıpratmamak için açıklamıyoruz' bahanesine sarıldılar. Şimdi de Anayasa'dan, Seçim Yasası'ndan bihaber çıkışlarıyla 'Madem bizim adayımız yok Cumhur İttifakı'nın da olmasın' demeye getiriyorlar. Kendi seçmenleri başta olmak üzere milletin karşısına bir isimle çıkmak yerine geçmişte söylediklerini inkar pahasına bize sataşıyorlar. Bizimle siyaset sahnesinde mücadeleye cesaret edemedikleri için 16 yıl önceki '367 vari' hukuk skandallarıyla önümüzü kesmeye gayret ediyorlar. Biliyorsunuz, oynamasını bilmeyen önce 'yerim dar' yerini genişletince de 'bu sefer yenim dar' dermiş. CHP ve masadaki ortaklarının durumu aynen bu şekilde. Becerisizliklerini, kifayetsizliklerini, çapsızlıklarını kabullenmek yerine her hafta yeni bir bahane üreterek kaçınılmaz akıbeti saklama yoluna gidiyorlar." 

CHP'den aday olan gazeteciler belli oldu CHP'den aday olan gazeteciler belli oldu

'DOĞRUYA DOĞRU'

Altılı Masa'dan cumhurbaşkanı adayını açıklamasını isteyen Erdoğan, "Siyasi ayak oyunlarından medet ummak yerine 14 Mayıs'ta bizimle sandıkta centilmence yarışacak birini bulmaları kendileri için daha hayırlı olacaktır. Eğer bu kadarını da beceremiyorlarsa ülkenin her meselesini çözmüş parti olarak elbette kendilerine yardımcı olmaya çalışırız. Ama her şeyi de bizden beklemesinler. Madem binalarına siyasi parti tabelası asmışlar, bu kadarını da bir zahmet kendileri yapsınlar. Şaka bir yana maalesef karşımızdaki hazin manzara budur. Biz kimin ne yaptığına kimin ne dediğine bakmadan sözümüzü milletimize söylemeye, yönümüzü doğruya doğru dönmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

'BUGÜNE KADAR HEP KARDEŞLİĞİN DİLİYLE KONUŞTUK'

Seçime 3,5 ay kaldığını hatırlatıp partililerden yoğun şekilde çalışmasını isteyen Erdoğan, "Bizim siyaset anlayışımızda ötekileştirmeye, kutuplaştırmaya, inancından, tercihinden, kıyafetinden, meşrebinden veya siyasi görüşünden dolayı insanımızı hor, hakir görmeye asla yer yoktur. Biz asla ayrımcılık yapmayız. Başkaları gerilimi körüklese de biz gerilime prim vermeyiz. Başkaları kışkırtsa da biz sükunetimizi soğukkanlılığımızı bozamayız. Bugüne kadar hep kardeşliğin diliyle konuştuk, inşallah bundan sonra da 85 milyonun ebedi ve ezeli kardeşliğinin teminatı olmayı sürdüreceğiz" dedi.

'VİTES YÜKSELTMESİNİ BEKLİYORUM'

6 milyondan fazla gencin ilk kez oy kullanacağına dikkat çeken Erdoğan, "14 Mayıs seçimlerinde sandığın rengini gençlerin tercihi belirleyecek. Gençlerin en çok desteğini alan, en fazla ilgi gösterdiği parti yine biziz. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak 14 Mayıs seçimlerinde de gençlerimizin tercihleri noktasında ipi yine biz göğüsleyeceğiz. Bunun için tüm teşkilat mensuplarımızın vites yükseltmesini bekliyorum" ifadelerini kullandı.