Arap sevicilere inat, Atatürk'ün 'mucizesini' açıkladı Arap sevicilere inat, Atatürk'ün 'mucizesini' açıkladı

Uzun yıllardır iç sabaşın içinde olan Süriye'nin lideri Beşar Esad, geçtiğimiz gün Sky News Arabia’ya bir ropörtaj verdi.

ŞARTLARINI BEĞENMEMİŞ

Şam’da açıklamalarda bulunan Esad’ın röportajından kısa bir bölüm önceki gün yayınlanırken, Esad Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talepleri doğrultusunda ikili bir görüşme gerçekleştirmeyeceğini söylemiş ve Erdoğan’ın şartlarını beğenmediğini vurgulamıştı.

Dün gece ise bu röportajın tamamı yayınlandı. Röportajda 57 yaşındaki Esad, çok sert ifadeler kullandı. Şam’ın Mayıs ayında Arap Birliği’ne tekrar girmesinden sonra katıldığı ilk televizyon röportajında Esad, Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeybatısından çıkmadan bir görüşme gerçekleştirmeyeceğinin altını çizdi.

Ankara ile Şam arasında sular durulmaya başlansada Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeye sıcak bakmadığını aktardı.

Esad konuşmasında “Bizim hedefimiz Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi, fakat buna karşılık olarak Erdoğan’ın amacı ise Türkiye’nin Suriye’deki varlığını meşru kılmaya çalışması. Dolayısıyla Erdoğan’ın şartları altında bir görüşme gerçekleşemez. Erdoğan’la neden buluşayım ki? Bir şeyler içmek için mi?” ifadelerini kullandı.