AK Parti iktidarı, üzerinde çalıştığı emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ile ilgili aralık ayını işaret etmişti ancak takvim ocak ayına çekildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bu ayın sonuna kadar (aralık) Meclis’e getireceğimi söylemiştim, inşallah sözümü tutarım ocak ayına sarkmaz" açıklamasında bulunmuştu. Ancak AK Parti kaynakları, EYT’ye yönelik düzenlemenin, aralık ayında görüşülmesi olanağının 'olmayabileceğini' açıkladı. Gerekçe olarak ise 'bütçe takvimi' gösterildi. 

'NEBATİ İTİRAZ EDİYOR'

Ankara Barosu: İletişim hakkı engellenemez Ankara Barosu: İletişim hakkı engellenemez

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre kulislerde, EYT ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında da 'uzlaşmazlık' yaşandığı kaydediliyor.

EYT ile ilgili daha önce 1.5 milyon kişi için etki analiz çalışmalarının yapıldığına ancak EYT çevrelerinden gelen yoğun baskı ve itiraz nedeniyle EYT’li sayısının 4 milyona çıktığı ve kapsamının genişlediğine işaret edilirken, bu duruma Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, “Hazine’ye yük getireceği” gerekçesiyle itiraz ettiği belirtiliyor. 

Bu kez bakanlığın 4 milyona çıkan EYT’liler ile ilgili etki analiz çalışması yaptırdığı ifade edilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın itirazı üzerine “Hükümet EYT ile ilgili beklentiyi yükseltti. Sadece 1.5 milyon insan emekli olursa, geriye kalanlarda ‘mağdur algısı’ oluşacak. Seçim dönemine giderken bu görüntünün oluşması zarar verir” çıkışını yaptığı kaydediliyor. 

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

Her iki bakanlık arasında yaşanan 'uzlaşmazlık' için de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Bakan Bilgin’e hem de Bakan Nebati’ye “Bu işi kimseyi mağdur etmeden çözün. Bana çözmeden gelmeyin” talimatı verdiği de öğrenildi. 

Öte yandan EYT ile ilgili AK Parti’nin ekonomi kurmayları da devreye girdi. Ekonomi kurmayları da Erdoğan’ın talimatı üzerine EYT ile ilgili çalışmalar yürütecek.