Fransa'da yabancılara konut kiralama programlarına karşı bölge halkı tarafından kampanya başlatıldı. Ülkedeki 20 bölgede, Airbnb ve diğer kiralama programları üzerinden yabancılara konut kiralanmaması çalışılıyor.

BÖLGE HALKI BAŞKA YERLERE TAŞINMAK ZORUNDA KALIYOR

İngiliz Guardian gazetesinin haberinde, Kampanyaya öncülük eden gruplar, yabancılar yüzünden konut fiyatlarının hızla arttığını, yerel halkın başka yerlere taşınmak zorunda kaldığını ve tarihi alanların zarar gördüğünü aktardı.

Saint-Malo, Marseilles, Chamonix ve Mont Blanc gibi bölgelerde başlatılan kampanyada, Fransız devletine yabancılara ve turistlere karşı önlem alma çağrısı da yer aldı. Kampanya yürütücülerinden Franck Rolland, “Tam bir yıkım yaşanıyor. Bizim yaşadığımız bölge boşalıyor” ifadelerini kullandı.

'TURİSTLER İŞGAL ETTİ'

Organizatörler, yabancıların akını nedeniyle birçok bölgede yerel dükkanların kapandığını, insanların işsiz kaldığını, sadece turistlere ev kiralayanların kazandığı bir sistem oluştuğunu vurguluyor. Bazı bölgelerde apartmanların yarısının “turistler tarafından işgal edildiğini” kaydeden kampanya üyeleri, yabancıların evlere ve tarihi eserlere saygı göstermediğini de savunuyor.

KENTTEN AYRILMAYI DÜŞÜNÜYORLAR

Başkent Paris'te belediye daha önce kısa süreli kiralama uygulamalarını sınırlamak üzere bazı önlemleri hayata geçirmişti. Buna göre ev sahipleri yılda sadece 120 gün evlerini ya da odalarını kiralayabiliyor. Bunun dışındakiler ise iş yeri kaydı açmak zorunda.

Prigojin'in yerine geçmesini önermişti... Putin, eski Wagner komutanıyla bir araya geldi Prigojin'in yerine geçmesini önermişti... Putin, eski Wagner komutanıyla bir araya geldi

Kiraların çok yüksek olduğu kentte gelecek yıl düzenlenecek Yaz Olimpiyatları nedeniyle birçok Parislinin evlerini geçici olarak kiralayarak kentten ayrılmayı düşündüğü belirtiliyor.

Şimdiye kadar ise Paris haricinde Barselona, Amsterdam ve Floransa'da da kısa süreli kiralamalarla ilgili çalışmalar yapıldı.