Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) Nijer'de devrik lider Muhammed Bazum'un iktidarını yeniden tesis etmek için yapacağı her türlü askeri eyleme destek vereceğini duyurdu.

Nijer’deki Fransa Büyükelçisi Sylvain Itte'nin ’48 saat içinde’ ülkeyi terk etmesine yönelik çağrının ardından, Fransız lider Macron, "Fransa ve diplomatları son aylarda ülkenin örnek teşkil ettiği Sudan'dan Nijer'e kadar bazı ülkelerde özellikle zor durumlarla karşı karşıya kaldı" ifadelerini kullandı.

‘CESARETİNİ KUTLUYORUM’

Macron ayrıca, 26 Temmuz’da gerçekleşen darbeden bu yana ev hapsinde tutulan Bazum'un istifa etmeme kararını "cesur" olarak nitelendirerek darbeyi kınama ve demokratik bir şekilde seçilen Bazum’u destekleme konusundaki tutumunu değiştirmeyeceğini vurguladı. 

Macron, "Politikamızın doğru olduğunu düşünüyorum. Bu, Başkan Bazum'un cesaretine ve tüm baskılara, gayri meşru otoritelerin tüm açıklamalarına rağmen sahada kalan büyükelçimizin kararlılığına dayanıyor" dedi.

ECOWAS’TAN UYARI

Batı Afrika bölgesel bloğu ECOWAS, Nijer'in darbe liderleriyle müzakere etmeye çalışıyor ancak diplomatik çabaların başarısız olması durumunda demokratik yönetimi yeniden tesis etmek için askeri birliklerin Niamey'e gönderileceği konusunda uyarmıştı. 

Boko Haram saldırısında 10 kişi öldü Boko Haram saldırısında 10 kişi öldü

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER