Euronews'te yeralan habere göre, Fransa'nın başkenti Paris'te bir grup öfkeli kalabalık, hafta sonu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe giren tartışmalı emeklilik yasasına tepki olarak Euronext'in ofislerini işgal etti. 

Euronext'in içine giren eylemciler, büyük şirketlerin emekli maaşlarının finanse edilmesi için ödeme yapması gerektiği yönünde sloganlar attı.

'PARAYI İŞÇİLERDEN ALMAYA GEREK YOK!'

Bir işçi sendikası SUD-Rail üyesi Fabien olan Villedieu, "Bize emekli maaşlarını finanse edecek para olmadığı söyleniyor ancak parayı işçilerin cebinden almaya gerek yok, milyarderlerin cebinde var" diye konuştu. 

Ellerinde sendika bayrakları bulunan ve yüzlerce kişiden oluşan öfkeli kalabalık, Euronext'in lobisinde meşale yakıp işaret fişekleri atarak Macron karşıtı sloganlar attı.  Göstericiler, "Macron istemese de biz buradayız", "Macron istifa" gibi ifadeler kullandı.

GÖSTERİLER ÜLKEYE YAYILIYOR

Lyon'da Gare Part Dieu'ya giren eylemciler sloganlar eşliğinde protesto düzenledi. Tren seferleri ardı ardına iptal ediliyor. 

NE OLMUŞTU?

Fransa'da hükümetin, emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamadan Meclisten geçirme kararı üzerine, 16 Mart'ta kitlesel gösteriler başlamıştı.

Gösterilere sert müdahale eden polis ile göstericiler arasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanıyor.

Ülke genelinde 16 Mart'tan bu yana düzenlenen protestolarda 1000'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Vatikan'da 'Ukrayna'daki çocukları kurtarın' protestosu Vatikan'da 'Ukrayna'daki çocukları kurtarın' protestosu

Muhalefet ve hükümetin, reformun anayasaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için başvurduğu Anayasa Konseyi, yasa tasarısının emeklilik yaşını 64'e çıkaran maddesini onaylamış, 6 maddeyi ise tamamen veya kısmen reddetmişti.

Söz konusu tasarı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.