Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, kardeşinin makaron kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltına alınmasının ardından görevden alınan Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan ve yakın çalışma arkadaşlarıyla ilgili yapılan soruşturma çerçevesinde iş insanı Aziz Savaş'ın ek ifadesini aldı.

İstanbul'da son 8 ayda okul önleri denetimlerinde 3 ton 303 kilo uyuşturucu ele geçirildi İstanbul'da son 8 ayda okul önleri denetimlerinde 3 ton 303 kilo uyuşturucu ele geçirildi

Savaş, verdiği dilekçedeki beyanlarını tekrarladı ve tutanakların değiştirilmesiyle ilgili olarak ilk ifadeyi alan ve daha sonra başka yere tayin edilen komiserin tanık olarak ifade vermesini talep etti.

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre Savaş ifadesinin devamında, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın kardeşi Nezir Aslan ile ilgili iddialarda bulundu. “Mersin’deki çevresinden Nezir Aslan’ın emniyete ait araçlar ve beraberindeki istihbaratçı polislerle sık sık limana giriş çıkış yaptığını duyduğunu” aktaran Savaş, buna ilişkin görüntüleri dosyaya sunacağını kaydetti. “Aslan’ın limana giriş çıkış sebebine” ilişkin bilgi vermek istediğini söyleyen Savaş, şunları anlattı: “Nezir Aslan'ın gayrimeşru iş yapan Suriyeli iş adamlarıyla aralarında çok yakın ilişkiler bulunmaktadır. Aslan, emniyete ait sivil araçlarla ve isimlerini bilmediğim istihbarat şube polisleriyle birlikte limana girerek, bu Suriyeli iş adamlarına ait limana gelen kaçak eşya, sigara, saat vb ürünler ile konteynerler içerisinde gelen kokain nevi uyuşturucu maddenin limandan, bu geldikleri sivil emniyet aracıyla çıkarttıklarını biliyorum. Buna ilişkin tam tarih veremem ancak 2023 yılı içerisinde olduğunu biliyorum. Bu olay bir kez yaşanmamış. Nezir Aslan’ın emniyetçilerle birlikte defalarca limana giriş yaptıklarını ve amaçlarının bu olduğunu biliyorum. Ancak bu eşyaların limandan çıkarıldıktan sonra nereye götürüldüğünü bilmiyorum.”

Bu iddiaları duyduktan sonra Nezir Aslan ile ilgili araştırma yapmaya başladığını kaydeden Savaş, bir süre sonra kendisini daha önceden tanımadığı dönemin Mersin Asayiş Müdürü Ali Kaplan’ın aradığını iddia ederek, “Ali Kaplan bana telefonda ‘Aziz bey sizi tanımak istiyoruz, ne iş yapıyorsunuz nerede oturuyorsunuz nerelisiniz?’ diye sordu. Ben de kendisine kibarca ‘uyuşturucu baronuyum Ankara'nın en büyük tokatçısıyım’ diye cevap verdim, pat diye telefonu yüzümü kapattı. Böyle cevap verdim çünkü bu telefon bana karşı Nezir Aslan’ı araştırmam sebebiyle yapılmış bir göz dağıydı. Normalde bir Emniyet Müdürü bir vatandaşı gecenin bir yarısı arayıp bu şekilde bir konuşma yapmaz. Görüşeceği bir şey olursa da makamına çağırır” dedi.

'KİŞİSEL BİLGİLERİMİ ALMIŞ'

Savaş daha sonra bu durumu dönemin Mersin Valisi'ne aktardığını, dönüt olarak da konuyla ilgileneceği, gereğinin yapılacağı cevabını aldığını kaydederek, “Ali Kaplan benim Nezir Aslan’ı araştırdığım bilgisini Mehmet Aslan'a veriyor. Mehmet Aslan'ın talimatıyla da bana bu (gözdağı) telefonu açılıyor. Sonradan duyduğum kadarıyla istihbari olarak telefon kayıtlarım, internet ve whatsapp bağlantılarım, log kayıtlarım gibi kişisel bilgilerim alınmış, benim ve eşimin telefonları dinlenmiş, kaldığım otel kayıtlarına bakılıp peşime ekip takılmış. Bu hususların da araştırılmasını istiyorum. Konuyla alakalı Mehmet Aslan, Ali Kaplan, dönemin İstihbarat müdürü ve varsa diğer sorumlulardan şikayetçiyim. İfademde geçen hususların araştırılmasını istiyorum. Bu konuda gerek tanık ismi gerekse de kamera kayıtlarını sunacağım” dedi.