A Haber muhabiriyle Kaftancıoğlu arasında 128 milyar dolar polemiği

Gündem 13.04.2021, 15:06

CHP İstanbul İl Örgütü, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" sayılarak billboardlardan indirilen Merkez Bankası'nın döviz rezervleriyle ilgili "128 Milyar Dolar Nerede?" afişlerini, İstanbul'daki 39 ilçe ve il binasına astı. Törene CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile A Haber muhabiri arasındaki polemik damga vurdu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP örgütleri tarafından ülke genelinde billboardlara asılan "128 Milyar Dolar Nerede?" afişlerinin Cumhurbaşkanı'na hakaret içerdiği iddiasıyla toplatılması üzerine Bakırköy Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. CHP il ve ilçe yöneticilerinin de eşlik ettiği basın açıklamasında bu afişlerin, CHP İstanbul il binası ile 39 ilçe örgütü binalarına asacaklarını ifade eden Kaftancıoğlu, 128 milyar doların hesabını sormaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

"KAYIPLARIN FATURASI NE YAZIK Kİ VATANDAŞLARA KESİLİYOR"

Basın açıklamasına pandemi sürecinin getirdiği zorluklara değinerek başlayan İl Başkanı Kaftancıoğlu, gerekli tedbirlerin alınmamasından dolayı vatandaşların maruz bırakıldıkları zorluklar karşısında üzgün ve öfkeli olduğunu söyledi.

İktidar gerekli önlemleri almadığı ve kaynakları doğru kullanmadığı için zor bir pandemi süreci geçirildiğini ve her gün yüzlerce insanın canını kaybettiğini ifade eden Kaftancıoğlu, şöyle konuştu:

"Pandemide, bu kayıplarımızın faturası da ne yazık ki kaybedenlere, vatandaşlara kesiliyor. Bu işin asıl sorumluları çıkıp diyorlar ki 'Evet, biz hata yaptık, biz yanlış yaptık'. Değerli arkadaşlar hata nasıl olur biliyor musunuz? Bir yazıyı bir kağıda yanlış yazmışsınızdır, silgiyle silersiniz. Bu hata olabilir. Bu kabul edilebilir bir yanlış olabilir. Ancak insanlarımız göz göre göre, önlenebilecekken gerekli önlemler alınmadığı için patır patır ölüyorlarsa, bu Saray'dan gözüktüğü gibi kağıda yanlış yazıp silmek gibi bir şey değildir. İnsanlarımızı kaybediyoruz, çok üzgünüm ve göz göre bu kayıpların önünü açanlara karşı korkunç öfkeliyim ve öfkeliyiz. Dün İstanbul’da 131 kişi öldü. Türkiye’de 243 kişi. Gerçek vaka sayılarının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. İktidar, bizleri yönettiğini zannedenler lebalep kongreleri yapmak yerine gerekli önlemleri alsalardı, birazdan konuşacağımız kaynakları doğru şekilde vatandaşa hizmet için aktarsalardı, bu süreci bu kadar acı ve zor geçirmeyeceğimizi biliyorum.”

"NE ZAMANDIR SORU SORMAK SUÇ OLDU?"

Sözlerini CHP örgütlerince hazırlanan Merkez Bankası'nın döviz rezervleri ile ilgili "128 Milyar Dolar Nerede?’’ afişlerinin 'Cumhurbaşkanı'na hakaret’ suçu sayılarak kaldırılmasını eleştirerek sürdüren Canan Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

"Şimdi aklımızla konuşmaya gelelim. Dün şu karşıda birazdan göreceğiniz billboardlarda ve İstanbul’un birçok yerinde hatta Türkiye’de birçok billboarda, birçok yerde '128 Milyar Dolar Nerede?' afişleri vardı. Bu soru CHP örgütleri tarafından firmalar ile sözleşmeleri yapılarak, bedeli ödenerek, vergisi ödenerek asılmış sorulardır. Değerli arkadaşlar; görüyorsunuz hakaret yok, iftira yok, tehdit yok, sadece ve sadece soru var. Ne zamandır soru sormak suç oldu değerli arkadaşlar? Siyasetin görevi nedir? İktidarın görevi vatandaşa hizmet etmek değil midir? Muhalefetin görevi de vatandaşın hakkını, hukukunu korumak için, vatandaşın bir kör kuruşunu korumak için, vatandaşın ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak için soru sormak değil midir? Hakaretin olmadığı, tehdidin olmadığı, iftiranın olmadığı bu pankartlarımız gece yarısı operasyonlarıyla, hukuksuz bir şekilde ve suç işlenerek kaldırılıyor. Bakın hiçbir yasal dayanağı olmadan kaldırıyor. Ben buradan bunları kaldıran kamu görevlilerine, emniyet görevlilerine ve valiye de aslında seslenmek istiyorum: Değerli arkadaşlar, siyasetin görevi vatandaşa hizmet ise vatandaşa hizmet için doğru soruları sormak ve cevabını aramak ise bunu nasıl suç olarak kabul ediyorsunuz? Suç nedir biliyor musunuz? Suç vatandaşı kandırmak için seçim zamanlarında 'Yerli uçağımız çok yakınlardadır' diyerek bütün billboardları doldurmaktır. Suç, 1 Nisan günü vatandaşa yalan söyleyerek, bütün billboardları 'Gönül belediyeciliği kazandı' diyerek dolduranların yaptığıdır. Ya da suç her seçim dönemi ve sonrasında İstanbul’da her yere metro diyerek afişlerini donatarak yılda 5 km uzunluğunda metro yapamamaktır. O yüzden emniyet yetkililerine ve valiye buradan sesleniyorum. Bizim sorduğumuz soru suç değil, vatandaşa sorduğumuz soru suç değil ama soruları doğru şekilde sorduğumuz için sizin engellemeniz suçtur.’’ 

"AFİŞLERİN ASILMASI DEĞİL, VATANDAŞ İÇİN DOĞRU SORU SORULMASININ ENGELLENMESİ SUÇ"

Açıklamasında her türlü engellemeye rağmen sorumlulukları gereği soru sormaktan ve sorgulamaktan vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek devam eden İl Başkanı Kaftancıoğlu, sözlerin şöyle sürdürdü:

“Dün evine asgari ücret götürmek için emek veren, pandemi döneminde işini yapmaya çalışan billboard firması çalışanına bir ilçemizde önü kesilerek Kabahatler Kanunu'ndan bin lira ceza yazılıyor. Bizler kabahatin de ne olduğunu biliyoruz, suçun da ne olduğunu biliyoruz. O yüzden bu afişlerin asılması değil, vatandaş için doğru soruların sorulması değil, tam tersine vatandaş adına doğru soruları soranların engellenmesini sağlayanlardır suçlu olanlar. Şunu söyleyeyim o çalışanlara o cezalar ile ilgili itirazı yapmak ile kalmayacak, o arkadaşlarımızın da bütün yasal süreçlerini bizzat takip edeceğiz. Hakikati billboardlardan söktürseniz de CHP olarak bizlere soruşturma açsanız da bizlere ne yaparsanız yapın biz sorumluluğumuz gereği vatandaş adına bu soruları sormaya, doğruları vatandaşın yüreğine çarpmaya devam edeceğiz. Bu konuda en ufak bir tereddüdümüz, kaygımız ve korkumuz yoktur.”

"128 MİLYAR DOLAR’IN SONUNA KADAR TAKİBİNİ YAPACAĞIZ"

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, bir kez daha 128 milyar dolarlık rezervin hesabını sormanın suç teşkil etmediğini ve vatandaş adına bu rezervin akıbetini sorgulamaya devam edeceklerini belirterek, şunları dile getirdi:

"Korkması gerekenler kim biliyor musunuz? Kendilerine soru sorulmasından korkanlardır. Siyasetin görevi vatandaşa hizmettir. Vatandaşa hizmet ederken hesap verebilir olmak zorundasınız. Sorulara cevap vermek zorundasınız. Eğer cevabını veremeyeceğiniz işler yapıyorsanız o koltukları bırakmak zorundasınızdır. Zaten sandıkta vatandaş sizin biletinizi kesecektir. Korkmayın diyorum bu nedenle bu soruları sorarken sadece bu soruyu değil daha çok soru soracağız arkadaşlar. Kasım ayından itibaren 2020 Kasımına kadar vatandaşın hakkı olan ve sadece 7 de 1’i vatandaşın gerçek gündemi ile yani pandemi gündemine ayrılmış olsaydı şu an ihtiyacımız olan 28 günlük tam kapanmaya sebep sağlayabilirdik. Merkez Bankası’nın 128 milyarlık rezervinin nereye gittiğini sormak suç olmadığı gibi o kadar büyük bir sorumluluk ki değerli arkadaşlar. Ben size birkaç soru daha sorarak hepinize teşekkür edeceğim. 128 Milyar Dolar Nerede? Biz buradayız. CHP burada, bütün örgütlerimiz burada ama 128 Milyar Dolar nerede? Sorumlu siyasetçi ne yapar biliyor musunuz? Biz bunu billboardlarda sorduk, gider daha çok billboard kiralar 128 milyar doların nerede olduğunu açıklar. Açıklamayanlar işte bunu yapanları suçlu ilan edip susturmaya çalışır usulsüz hukuksuz bir şekilde engellemeye çalışır. Engelleyemeyecekler. Nerede olduğunu bilmediğimiz vatandaş adına sonuna kadar takibini yapacağız. 128 milyar dolar ile ilgili Genel Başkanımızın sorduğu bizim de CHP olarak ne kadar engellerseniz engelleyin bütün İstanbulluya anlatacağımız bu satış hangi yöntemlerle yapıldığı sorusu, bu satış hangi tarihlerde yapıldığı, bu dolarlar dövizler hangi kurdan alındı hangi kurdan satıldı, bu ticaretin alıcıları kimler ve bu satış imzasının altında kimin imzası var sorularının takibini yapacağız.’’

"ŞAHSIM HÜKÜMETİNİN SORULARIMIZA YANIT VERMESİNİ BEKLİYORUZ"

İktidara "128 milyar dolar nerede? Kur satışı hangi yöntemlerle yapıldı? Hangi tarihte yapıldı? Bu döviz hangi kurdan alındı? Bu ticaretin alıcıları kimler? Satış imzasının altında kimlerin imzası var?" sorularını yönelten Kaftancıoğlu, "Ekonominin başı benim diyen şahsım hükümetinin sorularımıza yanıt vermesini istiyoruz. Soruları sormamıza asla engel olamayacaklar. Görselleri kaldırmayacağız” dedi.

"İL VE İLÇE BAŞKANLIKLARIMIZA '128 MİLYAR DOLAR NEREDE?" GÖRSELLERİMİZİ ASACAĞIZ"

Canan Kaftancıoğlu, basın açıklamasının sonunda '128 Milyar Dolar Nerede?' afişlerini CHP İl Başkanlığı ve 39 ilçe başkanlığı binasına asacaklarını belirterek, "Ekonominin başı benim diyen şahsım hükümetinin biz bu sorulara cevap vermesini bekliyoruz. Bu soruları sormamızı da asla ve asla engelleyemeyecekler. Evet billboardlardan kaldırdılar biz şimdi İstanbul da İstanbul İl Başkanlığımız ve 39 ilçe başkanlığımızda '128 Milyar Dolar Nerede?' görsellerimizi asacağız ve bu soruların cevabını alıncaya kadar asla ve asla kaldırmayacağız. Burada emniyet yetkililerini sesleniyorum. Eğer ortada bir suç arıyorsanız biraz önce söylediğim suçlarla ilgilenin. Siyasetin soru sorma ve cevap alma hakkına göreviniz gereği saygı duyun ve bir suç işlemeyin" dedi.

“ŞU AN NEREDE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMİZ ESKİ HAZİNE BAKANI DA BU DÖVİZİN VARLIĞINI KABUL ETMİŞTİ”

Kaftancıoğlu, açıklamasının ardından A haber muhabirinin “Merkez Bankası döviz rezervlerinin ilk kez 2013 yılında 128 milyar liraya ulaştığı ve sonrasında yaptırımlar ve bölgesel ekonomik sorunlar nedeniyle bir daha rakama ulaşılmadığı söyleniyor. Yani Siz şimdi olmayan parayı mı soruyorsunuz?” sorusuna ise “Biraz araştırırsanız Kasım ayında 128 milyar doların mevcut olduğunu iktidar yetkililerinden ve o dönemin Merkez Bankası Başkanı da söylemişti. Ben resmi rakamlara bakarım. Şu an nerede olduğunu bilmediğimiz eski Hazine ve Maliye Bakanı da bu dövizin varlığını kabul etmişti” karşılığını verdi.

(ANKA)
 

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30