ABD'den RTÜK tepkisi: Güçlü demokrasi için özgür medya 

RTÜK, Yabancı kuruluşların Türkçe haber sitelerinin yayın lisansı başvurusunda bulunması için 72 saatlik süreye  Euronews Türkçe, Amerika'nın Sesi ve Deutsche Welle'nin başvuruda bulunmayacaklarına ilişkin açıklamasının ardından ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, sosyal medya hesabında lisans başvurusuna yönelik, "Güçlü bir demokrasi için özgür bir medya şarttır." ifadesinde bulundu. 

Gündem 24.02.2022, 11:33 24.02.2022, 12:21
ABD'den RTÜK tepkisi: Güçlü demokrasi için özgür medya 

RTÜK, Deutsche Welle (DW), Voice of America (VOA) ve Euronews  yabancı kuruluşların lisans başvurularına ilişkin  kanallardan gelen olumsuz cevap sonrasında konuyla ilgili ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price'da sosyal medya hesabından cevap verdi. Price "ABD, Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun VOA Turkish ve diğer çevrimiçi kanallara yayın gereklilikleri uygulayarak özgür basın kuruluşları üzerindeki hükümet kontrolünü genişletme kararından endişe duymaktadır. Güçlü bir demokrasi için özgür bir medya şarttır." ifadelerini kullandı. 

'ABD'DEKİ DÜZENLEMEYE UYUYORUZ'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), internet ortamında yayın lisansı almadan yayın hizmeti yaptığını belirlediği haber siteleri "dw.com", "tr.euronews.com" ile "amerikaninsesi.com"'a verdiği 72 saatlik lisans başvuru süresi tartışması ABD Dışişleri Sözcüsü Price'ın da  gündemindeydi. Price'ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım üzerine  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç' de Ned Price'a sosyal medyadan yanıt verdi. Bilgiç, TRT'nin Amerika'daki düzenlemelere uyduğunu söyleyerek bunun bir sansür olup olmadağını, Amerika'nın Sesi-Türkçe ve diğer kuruluşlar için de aynı derecede hassasiyet göstermerileri  gerektiğini belirtti. 


 

Yorumlar (0)
16
açık