AK Parti'den Türkkan hamlesi: Vekilliği düşürülsün

AK Parti'nin Bingöl'de şehit yakınına küfür ettiği iddiasıyla partisinin grup başkanvekilliği görevinden istifa eden Lütfü Türkkan için harekete geçtiği iddia edildi.

Gündem 10.11.2021, 13:18 10.11.2021, 13:21
AK Parti'den Türkkan hamlesi: Vekilliği düşürülsün

AK Parti, İYİ Partili Lütfü Türkkan'ın kendi isteğiyle milletvekilliğinden ayrılmaması durumunda Anayasa'nın 82'inci maddesinde yer alan "milletvekilliğiyle bağdaşmayan görev" hükmü gereğince Meclis Karma Komisyonu'nu harekete geçirmeyi planlıyor.

DW Türkçe'de yer alan haberin göre, Komisyon'un AK Parti'den gelecek bir önergeyle Türkkan hakkında "milletvekilliği görevini layıkıyla yerine getirmediği" yönünde bir rapor hazırlaması, rapor doğrultusunda hazırlanacak bir kararın da TBMM Genel Kurulu'nda oylamaya sunulması hesaplanıyor.

Vatandaşa küfrün kabul edilemeyeceğini ve Türkkan'ın da partideki grup başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini belirten İYİ Partililer ise AK Parti'nin girişimlerinin sonuçsuz kalacağı belirtti.

Türkkan'ın özür dilediğine dikkat çeken İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, "Siz hiç özür dileyen AK Parti'li gördünüz mü? Bir vekilimiz vatandaşa küfür etti, görevinden ayrılmak durumunda kaldı. Çünkü İYİ Parti, ilkelerini korumak için çalışan bir parti. Ama bakın AK Parti'ye oy toplama peşine düştü" diye konuştu.

Ağıralioğlu, "İktidarın bu tür meselelerde avantaj kollaması normaldir, ama AK Parti normal bir parti değildir. Siyasi sicili bozuk AK Parti, İYİ Parti'ye parmak sallıyor. Halk bunu yemez. Halk bize inanır, AK Parti'ye değil" şeklinde sözlerini sürdürdü. Akşener'in bir kadın üzerinden küfredilmesini asla kabul edemeyeceğini vatandaşın çok iyi bildiğini savunan Ağıralioğlu, "İl ziyaretlerinde Akşener'e sempati var. Erdoğan'a ne var; tepki. Hiç boşuna bu olaydan oy devşirmeye çalışmasınlar" dedi.

NE OLMUŞTU?

Lütfü Türkkan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Bingöl ziyareti sırasında Akşener’i protesto eden bir vatandaş ile tartışmış, sarfettiği hakaret içerikli sözleri sosyal medyada tepki çekmişti.

Türkkan, gelen tepkilerin ardından, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda özür dilemişti.

Türkkan daha sonra Akşener'in talebi üzerine İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur