AK Partili Özkan'dan asgari ücret tüyosu: Vatandaşın yüzü gülecek

Yılın sonları yaklaşırken asgari ücrette zam beklentisi giderek artıyor. Siyasette özellikle MHP'den yapılan açıklama ilgi çekerken AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, konuya ilişkin açıklamasında, "Alım gücü kuvvetlenecek. Vatandaşımızın yüzünü güldürecek bir rakam olacak" diye konuştu.

Gündem 07.11.2021, 13:01 07.11.2021, 12:53
AK Partili Özkan'dan asgari ücret tüyosu: Vatandaşın yüzü gülecek

Ekonomideki dalgalanmayla dolar kurunun yükselmesi ve peş peşe gelen zamlar, vatandaşın sorunu haline gelirken asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu olmaya başladı. Zira açıklanan fiyatın gelen zamlarla altta kalması vatandaşı en çok düşündüren konularından başında geliyor...

'ALIM GÜCÜ KUVVETLENECEK'

TV100'de Pınar Işık Ardor’un sunduğu Pazar Siyaseti programına konuk olan Özkan, "Salgının bütün sosyal ve ekonomik sıkıntılarını bertaraf edecek yeni müjdelerimiz olacak. Asgari ücret düzenlemesi için bir rakam belirtemem. Birçok çalışma gerektiren bir konu bu. Alım gücü kuvvetlenecek. Vatandaşımızın yüzünü güldürecek bir rakam olacak" dedi.

Özkan, devamında "Salgının ekonomik etkilerini sıfırlayacak, salgın öncesi dönemdeki ekonomik ortamı inşaa edecek, vatandaşlarımızın ekonomik sıkıntılarını gidecek bir rakam olacak" ifadelerini kullandı. 

ZAMLARIN GÖLGESİNDE ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ

Asgari ücretle ilgili görüşmeler, doğalgaz, elektrik gibi kalemlerde yapılan zamların gölgesinde aralık ayında başlayacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 21 Ağustos 2020'de açıkladığı 'doğalgaz müjdesinin' üzerinden geçen süre zarfında, elektrik, akaryakıt ve doğalgaza toplam 35 kez zam yapıldı. Yalnızca elektrikte, 2018'den bu yana faturalar yüzde 122 civarında zamlandı.

Yoksulluk sınırı, DİSK ve TÜRK-İş'in verilerine göre 10 bin liranın üzerine çıktı. Uzmanlar, asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiği konusunda hemfikir. 

Yorumlar (0)
15
açık