AK Partili vekilden çok konuşulacak 'sığınmacı' çıkışı:  Onlar yabancı değil 

AK Partili Hülya Nergis Atçı, katıldığı canlı yayında gündemde düşmeyen 'sığınmacı' çıkışı dikkat çekti. Atçı, "Türkiye'nin mülteciler için bir cazibe merkezi ve uğrak yeri. Demografik yapıları bizimle aynı. Onları çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz onlar" dedi.

Gündem 03.06.2022, 15:00
AK Partili vekilden çok konuşulacak 'sığınmacı' çıkışı:  Onlar yabancı değil 

Türkiye'de 'sığınmacı' sorunu ve göç hareketleri tartışılmaya devam ederken AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

'TÜRKİYE MÜLTECİLERİN CAZİBE MERKEZİ'

AK Partili Atçı, "Türkiye tabii ki bu mültecilerin hem bizzat cazibe merkezi hem de bir uğrak yeri. Yani buradan geçenler var, buraya gelmek isteyenler var" dedi. Atçı, "Demografik yapısı bizimle aynılar. Onları çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz" diye devam etti.

İŞLETMELERİN SURİYELİLERE İHTİYACI VAR

Atçı, "Gelip istihdam yaratanlar var, gelip Türkiye'de çalışanlar var. Orta ölçekli, küçük ölçekli işletmelerde, ciddi anlamda Suriyeli iş bulabiliyor, çalışabiliyor. Nitekim işverenlerden duyuyoruz; 'Eğer Suriyeliler olmasaydı işimiz çok zordu, biz çalıştıracak eleman bulamazdık diyorlar' Bunu geniş kapsamlı, çok yönlü düşünmek lazım" diye konuştu.

'ONLAR YABANCI DEĞİL'

AK Partili Atçı, "Bu hareket dolayısıyla Türkiye'yi de ilgilendiriyor. Suriye'de iç savaştan kaynaklı Esed'in zulmünden kaçanların bir kısmını kendimiz ülke olarak kabul ettik, Nitekim bir milyonu geri döndü, bir kısmı Avrupa'ya geçti. Bir kısmı Türkiye'de halen ikamet ediyor. Tarihe gittiğimizde Suriye ve Irak Osmanlı toprağıydı. Orda yaşayanların demografik yapısı bizimle aynılar. Orda da Türkler, Kürtler, Araplar yaşıyor. Bizim güney bölgemizde Türkler, Kürtler, Araplar, birlikte yaşıyor, akrabalık bağları var. İnsanı anlamda düşündüğümüzde bunlarla tarihsel akrabalığımız var. Halep'ten, İdlip'ten, Şam'dan gelip Çanakkale de savaşanlar var. Bunları da görmezden gelemeyiz. Çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz. Tabi uzun vadede bunların dönmesi üzerine program yapılarak, bunlar kabul edildi" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİTE FEDAKARLIK YAPTI'

Atçı, "Türkiye, Suriye'den gelen mültecilerle alakalı insani anlamda çok ciddi bir fedakarlık yaptı, halkımızda ciddi bir fedakarlık yaptı. Güneydeki illerimizde de Gaziantep, Hatay, Kilis Kahramanmaraş'a baktığımız da ciddi anlamda Suriyeli mülteci barındırıyor. Orada ciddi bir sıkıntı, kaos ortamı doğmadı" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu