AYM Osman Kavala''nın başvrusunu 15 Aralık''ta görüşecek

AYM, Kavala''nın başvurusunu görüşecek Gezi Parkı davasında beraat eden, Barkey dosyasından ise tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala''nın Anayasa Mahkemesi''ne yaptığı başvuru 15 Aralık''ta görüşülecek.

Gündem 10.12.2020, 17:33 10.12.2020, 17:33
AYM Osman Kavala''nın başvrusunu 15 Aralık''ta görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM) Birinci Bölümü, Gezi Parkı davasında tahliyesine ve beraatine karar verilen ancak Barkey dosyasından tutuklanan Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı iş insanı Osman Kavala'nın bireysel başvurusunu 15 Aralık'ta görüşecek.

Kavala, "Tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle 'kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı'nın ihlal edildiği" iddiasıyla AYM'ye başvurmuştu.

AYM Birinci Bölümü, daha önce Kavala dosyasını gündemine almış, toplantının yapılacağı gün hakkında yeni iddianame düzenleneceği gerekçesiyle, görüşmeyi ertelemişti.

BARKEY DAVASI 18 ARALIK'TA

Gezi Parkı davasında, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanan Kavala, 18 Şubat'ta çıktığı mahkemede hakkındaki suçlardan beraatine ve tahliyesine karar verildi. Ancak aynı gün Barkey dosyasından Kavala hakkında tutuklama kararı verildi. Kavala bu dosyadan kanun gereği 2 yıldan fazla tutuklu kalamayacağı için, daha önce tahliye edilmişti.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, bu davanın ilk duruşmasının 18 Aralık'ta yapılmasını kararlaştırmıştı. 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu