Bedelli askerlik teklifi Meclis'ten geçti

Bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmesini de içeren düzenleme Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı.

Gündem 01.07.2022, 10:44
Bedelli askerlik teklifi Meclis'ten geçti

AK Parti'nin hazırladığı ve 550 bin civarındaki yoklama kaçağı ile bakayaya bedelli askerlik imkânı da tanıyan "Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasada özetle şu uygulamalar öngörülüyor:

- Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlüler bu hizmetten faydalanabilecek

-Müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlar hakkında, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalınan tarihten müracaat tarihine kadar geçen sürenin her ayı için ödenecek tutara ilave ek bedel alınacak. Ek bedel, 3500 gösterge rakamının ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katsayısı ile geçerli mazeretler hariç yoklama kaçağı, saklı ve bakaya kaldıkları toplam sürenin her ayının çarpımı sonucu bulunacak.

- Bakayalar diğer yükümlülerden daha fazla bedel ödeyerek uygulamadan yararlanacak

- Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süre ile 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanınca uzatılabilecek

- Yüksekokul mezunu astsubaylara bir kademe intibakı sağlanarak astsubayların dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden göreve başlatılması sağlanacak

- Uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçmek için gerekli başvuru şartlarına sahip ve 1 Ocak 2019'dan bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadarki dönemde başvuruda bulunamayan veya seçme sınavına katılamayan uzman erbaşlara ilave sınav hakkı tanınacak .

Yorumlar (0)
16
açık