Binali Yıldırım'dan 'istila' söylemi

Eski Başbakanlardan Binali Yıldırım’ın da Türkiye’de son haftaların en çok tartışılan mülteci konusuna değinerek “istila“ kelimesini kullandığı ortaya çıktı.

Gündem 07.05.2022, 18:00 07.05.2022, 15:32
Binali Yıldırım'dan 'istila' söylemi

Türkiye’de son günlerin en çok konuşulan konusu mülteciler sorunu oldu. Hemen hemen her gün bu konuyla ilgili sosyal medya üzerinden yeni bir tartışma konusu çıkarken “Sessiz istila” sözü paylaşımların ortak ifadesi olarak yer aldı. 

Başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere AK Parti’de "sessiz istila" ifadesi eleştirilirken yıllar önce Binali Yıldırım’ın da bu ifadeyi kullandığı ortaya çıktı. 

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mehmet Ali Güller bugünkü yazısına “Binali Yıldırım ‘sesli istila’ demişti” başlığını atarken AKP’lilerin aslında Erdoğan ve Yıldırım’a da  kızmaları gerektiğini belirtti.

'AVRUPA BUNU GÖRMELİ'

“Sessiz İstila” ifadesine karşı çıkanların böyle bir tehlike olmadığını savunduklarını belirten Mehmet Ali Güler, böyle bir tehlike olduğunu, aslında kendilerinin de kabul ettiğini Binali Yıldırım örneği vererek ortaya koydu.

Yıldırım’ın 2016 yılında TRT ekranlarında yaptığı konuşmayı okuyucularına aktaran Güler şunları yazdı:

Başbakan Binali Yıldırım, 24 Kasım 2016’da TRT’de gazetecilerin karşısında aynen şunları söylemişti: “Düşünün, Türkiye olmasa ne olacak? Bütün bu Ortadoğu’dan, kargaşanın, savaşın yaşandığı bölgelerden akın akın mülteciler Avrupa’yı istila edecek ve çok büyük bir sorunla yaşamak zorunda kalacaklar. Türkiye buradan bütün bu sorunları, kendi içerisinde yönetebilen bir ülkedir. Avrupa’nın bunu görmesi lazım.”

Yorumlar (0)
20
açık