Bloomberg'e konuşan yetkililer: Baraj düşerse en çok MHP’ye yarar

Erken seçim tartışmaları son sürat devam ederken barajın düşürülmesi de ayrıca gündemi oldukça meşgul ediyor. Bloomberg, böyle bir adımın gerçekleşmesi en çok MHP'nin işine yarayacağını yazdı.

Gündem 17.02.2022, 08:29 17.02.2022, 08:48
Bloomberg'e konuşan yetkililer: Baraj düşerse en çok MHP’ye yarar

Türkiye’de gelecek yıl yapılması planlanan seçimler için geri sayım başlarken, seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürülmesi de gündemde…

CUMHUR İTTİFAKINA YARAYACAK

Hükümetin bu yönde bir isteği olduğunu yazan ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, bu senaryonun en çok AK Parti’nin müttefiki MHP’ye yarayacağını yazdı. Bloomberg’de yayınlanan kapsamlı haberde, konuyla ilgili bilgisi olan iki yetkili, AK Parti ve MHP’nin seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesini meclise taşıyacağını söyledi.

SEÇİM BARAJI YÜZDE 7

Bloomberg, “Bu adım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemli müttefikine gelecek yıl yapılacak seçimlerde yardımı olacaktır. Seçim barajının yüzde 7’ye düşmesi, MHP’nin mecliste temsil hakkını sağlarken hükümet buna karşılık daha kalabalık bir muhalefet ile karşı karşıya kalabilir” değerlendirmesini yaptı.

ABD merkezli medya kuruluşu 2018’deki seçimlerde MHP’ye desteğin yüzde 11.1 olduğunu hatırlatırken son yapılan anket çalışmalarında bu desteğin düştüğü de belirtildi. Bloomberg’e konuşan yetkililer meclisin bu teklifi birkaç hafta içinde onaylamasının beklendiğini ve seçimlerden önce de uygulanacağını dile getirdi.

İKTİDARA DESTEK AZALDI

Bloomberg, “Genel seçimler Haziran 2023’te olacak ve son anketlerde iktidar partisi geçen yıl Türk Lirasının değer kaybı ve yaşam maliyetlerinin düşmesiyle birlikte destek kaybetti” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
19
açık