Canan Kaftancıoğlu hakkında soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirmesi nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında soruşturma başlatıldı.

Gündem 15.08.2022, 17:38
Canan Kaftancıoğlu hakkında soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri gerçekçesiyle CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezalarının bir bölümünü onamış ve karar demokratik siyasete yönelik müdahale nedeniyle kamuoyunun tepkilerine neden olmuştu.

ERDOĞAN'A HAKARET GEREKÇESİYLE SORUŞTURMA 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı basın yayın organlarında yayınlanan haberlerin incelenmesinde, İstanbul Planlama Ajansı merkezinde 12 Ağustos'ta gerçekleşen toplantıda, Canan Kaftancıoğlu'nun yaptığı konuşma sırasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yönelik sarf ettiği söz ve beyanların "Cumhurbaşkanına hakaret" suçu kapsamında kalan ifadeler olduğu iddialarının üzerine soruşturma başlattı.

ERDOĞAN'IN AVUKATLARINDAN SUÇ DUYURUSU 

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları, Cumhurbaşkanı hakkında küçük düşürücü ifadeler kullandığı gerekçesiyle Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan'ın avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Kaftancıoğlu'nun 12 Ağustos'taki toplantıda yaptığı konuşmada Erdoğan'a yönelik küçük düşürücü, aşağılayıcı ve hukuk düzeni tarafından hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir üslup ile yüz kızartıcı ifadeler kullanmak suretiyle onur, şeref ve haysiyetini zedelediği ve ağır hakaretler ile kişilik haklarını ihlal ettiği iddia edildi. 

Dilekçede, "Şüpheli hiçbir ahlaki ve toplumsal değerle bağdaşmayacak şekildeki ifadelerle müvekkilime alenen hakaret etmiş ve bu hakaretleri basın yoluyla yapması sebebiyle suçun nitelikli hali sübut bulmuştur." ifadesine yer verilerek, "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan Kaftancıoğlu'nun cezalandırılması istendi.

AKP SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Canan Kaftancıoğlu, Erdoğan'ın yasama ve yürütme yetkilerini tek elde toplamasını, yargıya müdahale etmesini eleştirmiş ve bu nedenle AKP'liler tarafından hedef gösterilmişti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Örgütlü nefret siyasetinin İstanbul temsilcilerinden biri Cumhurbaşkanımızı 'diktatör' diyerek hedef almış. Bu siyasi ahlaksızlığı yapanlar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamına saygısızlık ediyorlar. Aynı zamanda milli iradeyi hedef alıyorlar. Demokrasi düşmanlığı budur" ifadelerini kullanmıştı. 

Ömer Çelik'in açıklamalarının ardından AKP'li troller tarafından Kaftancıoğlu'na yönelik sosyal medyada linç kampanyası başlatılmıştı.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu