CHP''li Arık, AK Partili Tomarza Belediyesi''ndeki yolsuzlukları yargı yoluna götürdü

CHP''li Arık, AK Partili Tomarza Belediyesi''ndeki yolsuzlukları yargı yoluna götürdü Geçtiğimiz günlerde Kayseri Tomarza Belediyesi''ndeki yolsuzluk iddialarını TBMM''de gündeme getiren CHP''li Çetin Arık, ''''Biz suç duyurusunda bulunuyoruz. Eğer söylediklerimiz yalan ise onlarda bizim hakkımızda suç duyurusunda bulunsunlar'''' diyerek konuyu yargıya taşıdı.

Gündem 24.12.2020, 10:53 24.12.2020, 10:53
CHP''li Arık, AK Partili Tomarza Belediyesi''ndeki yolsuzlukları yargı yoluna götürdü

Kayserinin 22 bin büfuslu Tomarza ilçesi yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor...

* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Miletvekili Çetin Arık, Türkiye Büyük Millet Meclisi'de (TBMM) gündeme getirdiği AK Partili Kayseri Tomarza İlçe Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Pusatlı, Üçkonak ve Karapınar mahallelerini ziyaret etti. 

* Arık, CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer ve beraberindeki bir grup CHP’li heyetle birlikte, Pusatlı, Üçkonak ve Karapınar mahallelerinde yapıldığı iddia edilen yerleri yerinde inceleyerek muhtarlardan bilgi aldı. CHP'li Arık, incelemelerinin ardından faturalarla yapılan işlerin birbirini tutmadığını söyledi.

CHP Kayseri Mv. Dr. Arık

MAHALLE MAHALLE GEZDİ

* Arık, AK Partili belediyeye suç duyurusu öncesinde ilk olarak Şubat 2017 ve Ağustos 2017 tarihlerinde tuvalet ve taziye evi yapıldığı belirtilen Pusatlı Mahallesi’ni ziyaret etti.

* Pusatlı Muhtarı İsmail Kılıç ile yapılan yerleri inceleyen Arık, “Sayın Muhtarım buraya 80 metrekare fayans kullanmışlar, burası 80 metrekare mi? Yine burada 20 litre iç cephe boyası, 35 litre dış cephe boyası kullanmışlar, doğru mu?” diye sordu.

''İÇ CEPHE BOYASI KULLANILMAMIŞ''

* Muhtar İsmail Kılıç, tuvaletin içinin fayans olduğunu belirterek, iç cephe boyası kullanılmadığını söyledi. Bunun üzerine Arık, “20 metrekare bile olmayan yere 80 metrekare fayans döşemişler, boya kullanılmamış ama faturada boya var hem de 2017 yılında bugün litresi 22 lira olan boyaya 220 lira ödemişler” diyerek tepkisini dile getirdi.

'TAZİYE EVİ YOK AMA FATURADA VAR' 

* Arık daha sonra muhtar Kılıç’tan belediye tarafından taziye evinin onarımı için 53 bin liralık fatura kesildiğini belirterek, taziye evini de ziyaret etmek istediğini söyleyince muhtarın verdiği yanıt herkesi şok etti. Muhtar Kılıç, “Taziye evimiz yok. Muhtar konağımız var. Onu da biz yaptık” dedi.

'FATURADA PETEK VAR AMA SOBA KULLANILIYOR'

Arık ve beraberindeki heyet, Pusatlı’nın ardından köy konağının çatısının tadilat edildiği belirtilen Üçkonak Mahallesi’ni ziyaret etti. Üçkonak Muhtarı Duran Kaya’dan bilgi alan Arık, “Sayın Muhtarım burada 350 metrekare mantolama, 100 metrekare fayans, bir adet kalorifer, 15 Adet petek, 1 adet kalorifer tesisatı kullandıkları gibi iç cephe boyası kullanılmış. Doğru mu?” diye sordu. Muhtar Kaya ise, “Burada bir metrekare mantolama yok. Kalorifer de yok. Soba yakıyoruz” diye yanıt verdi.

''YOLA YAĞLI BOYA KULLANMIŞLAR''

CHP’liler daha sonra dış cephe boyasıyla yol yapıldığı iddia edilen Karapınar Mahallesi’ni ziyaret etti. Yolu basın mensuplarına gösteren Arık, “Bu yolun yapımında dış cephe boyası kullanmışlar, yağlı boya kullanmışlar” dedi. Arık, Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin’in konuyla ilgili açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, faturalarla beyanların örtüşmediğini ifade etti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

CHP Milletvekili Arık ve beraberindekiler köylerdeki incelemelerin ardından Tomarza Hükümet Konağı önünde basın açıklaması yaptı. Arık, 2017 yılında AK Partili Sema Yapı’ya yaklaşık değeri 4 milyon lira olan 100 adet fatura kesildiğini belirterek, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Arık, “Eğer söylediklerimiz yalan ise onlarda bizim hakkımızda suç duyurusunda bulunsunlar” şeklinde konuştu.

BAŞKANA TEPKİ

Açıklamalarında kendisini hedef alan ve iddiaları yalanlayan AK Partili Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin’e de tepki gösteren Arık, “Bizi kim yalanlıyor. 60 TL’ye tamah eden dönemin AK Parti ilçe Başkanı, şimdiki belediye başkanı. Bakın İller Bankası’nın Macunköy tesislerinde dönemin belediye başkanı, şoförü ve AK Parti ilçe başkanı konaklamış. Toplam 180 Lira. Sonra da Davut Şahin’in isminin üzerini kurşun kalemle çizmişler” diye konuştu.

''TOMARZA'DA HİÇ Mİ ESNAF YOK''

Yapıldığı iddia edilen işlerin hayali işler olduğunu ifade eden Arık, faturalar ile yapılan işlerin birbiriyle örtüşmediğini tekrarlayarak, “Belediye Başkanı babasının marketinden sıvı sabun almış. Sıvı sabunla camileri temizlediğini söylemiş. Ayıp, kirli işlerinize camilerimizi karıştırmayın. Tomarza’da hiç mi esnaf yok da başkanın kanunen de yasak olan akrabalarından alışveriş yapılıyor” dedi.

Yorumlar (0)
25
açık