CHP''li vekillerden Selahattin Demirtaş''a ziyaret

CHP''li vekillerden Demirtaş''a ziyaret TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ile Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş''ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklama yapan CHP''li vekiller "Ne yazık ki başta Demirtaş ve Kavala yargılamaları olmak üzere birçok yargılama iktidarın muhalefete baskı aracı haline dönüşmüş durumdadır. ‘Kararları tanımıyorum, saygı duymuyorum’ demek, hukuk devletini ayaklar altına almak demektir" dedi.

Gündem 29.12.2020, 17:43 29.12.2020, 17:43
CHP''li vekillerden Selahattin Demirtaş''a ziyaret

CHP'li milletvekilleri cezaevinden çıkışlarında, Selahattin Demirtaş ile sağlık durumunu, hapishane koşullarını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını konuştuklarını açıkladılar. 

CHP'li milletvekillerinin ortak açıklaması şöyleydi;

*Hukuk devleti olmanın gereği başta Anayasaya ve imzanmış olan uluslararası sözleşmelere uymaktan geçer. 'Anayasa Mahkemesi kararını tanımıyorum, saygı duymuyorum' demek, hukuk devletini ayaklar altına almak demektir. 

*Demirtaş’ın 4 yılı geçen uzun tutukluluk hali Ceza Kanunu’na, Anayasa’ya ve uluslararası hukuk kurallarına aykırıdır. Bu yargılama ve maalesef buna benzer birçok yargılama, tamamen siyasi bir hal almış durumdadır. Hakkında kesinleşmiş bir hüküm bulunmamasına rağmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından mütemadiyen terörist olarak hedef gösterilen Demirtaş’a dair yargının bağımsız bir karar vermesi bu açıklamalar ile engellenmektedir.

*Ne yazık ki başta Demirtaş ve Kavala yargılamaları olmak üzere birçok yargılama iktidarın muhalefete baskı aracı haline dönüşmüş durumdadır. Bu durum birçok ihlali de beraberinde getirmekte, ülkemizi dünyada hukuk ve demokrasi alanında her geçen gün daha geriye götürmektedir. Siyasi yargılamalar ve uzun tutukluluk halleri her şeyden önce insan hakkı ihlalidir. En son geçtiğimiz günlerde AİHM’nin verdiği karar uyarınca Demirtaş’a yönelik insan hakkı ihlaline son verilmeli ve mahkemenin verdiği karar uygulanarak tutukluluğun sonlanması gerekmektedir.

Yorumlar (0)
18
hafif yağmur