Cumhur İttifakı yazın umduğunu bulamadı: Kış zor geçecek

2023 seçimlerine doğru hızla yaklaştığımız bu dönemlerde anket sonuçları daha çok önem kazanmaya başladı. Türkiye Raporu'nun anket çalışmalarına göre Cumhur İttifakı yaz aylarında umduğunu bulamadı. Sonuçları değerlendiren Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, "Kışın Cumhur ittifakı için zor geçecek" dedi.

Gündem 05.09.2022, 07:40 05.09.2022, 11:40
Cumhur İttifakı yazın umduğunu bulamadı: Kış zor geçecek

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, son dönemde çıkan anket sonuçlarını Cumhuriyet'e değerlendirdi.

Öte yandan Selçuki, Muhalefetin kendinden emin bir şekilde yol aldığını da söyledi.

Haziran ayında ‘Cumhur İttifakı’na oy veririm’ diyenler yüzde 26.3’ iken, “Millet İttifakı’na veririm” diyenlerin oranı yüzde 32.2” idi. Temmuzda bu oran Cumhur İttifakı için yüzde 27.8, Millet İttifakı için yüzde 33.1, ağustosta Cumhur İttifakı yüzde 28.4, Millet İttifakı ise yüzde 32.1 oldu.


Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki

Selçuki, “Yaz ayları iktidar için istenildiği gibi geçmedi. Normal koşullar altında yaz aylarında Cumhur İttifakı’nın desteğini artırması beklenirdi. Bir yandan ikinci asgari ücret zammı, diğer yandan da gıdaya erişimin daha fazla olmasının seçmende olumlu etki yaratması gerekirdi. Şimdi gelen elektrik, doğalgaz zamları ve kışın daha kötü olacağını bildiğimiz enerji fiyatları bize Cumhur İttifakı’nın bu döneme dezavantajlı girdiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘ASIL HEYECAN ADAY AÇIKLANDIĞINDA’

Muhalefetin zafer sarhoşluğu içerisinde olduğu yorumlarının yapıldığını da belirten Selçuki, “Bu görüşe çok katılmıyorum. Muhalif kesimin, kendinden daha emin olduğu ve hatta zaman zaman acele sayılabilecek beyanlarda bulunduğu görüşüne katılıyorum” dedi.

Selçuki sözlerini şu şekilde noktaladı: “6’lı masa doğası gereği sırf bir araya geldiği için seçmende büyük heyecan yaratacak bir girişim değil. Toplumda gerçek heyecanı ve oluşacak desteği 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı belli olduğunda ve kampanya yapılmaya başlandığında göreceğiz”

Yorumlar (0)
19
az bulutlu