Doğu Perinçek'ten 'Kanal İstanbul' yorumu: Bu proje İstanbul için bir cinayet

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, tartışmalı 'Kanal İstanbul' projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu proje İstanbul için bir cinayet. Vatan Partisi olarak ilân ediyoruz, biz Türkiye’nin kaynaklarını İstanbul’u katledecek bir projeye kaynak ayırmıyoruz" yorumunda bulundu.

Gündem 30.06.2021, 10:03 30.06.2021, 10:16
Doğu Perinçek'ten 'Kanal İstanbul' yorumu: Bu proje İstanbul için bir cinayet

Ulusal Kanal'da 'Çıkış Yolu' programına konuk olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TELAFFUZU DEĞERLENDİRDİ

Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin konuşan Perinçek, "Kanal İstanbul" şeklinde bir tamlamanın Türkçe'de olamayacağını, onun yerine "İstanbul Kanalı" şeklinde ifade edilmesi gerektiğini söyledi.

Projeye harcanan kaynakların tarım ve Samsun-Ceyhan arası boru hattına harcanması gerektiğine işaret eden Perinçek, "Bu proje İstanbul için bir cinayet. Bizim Vatan Partisi olarak hedefimiz de İstanbul’u 5 milyonluk bir kültür, finans kentine çevirmek. Bizim sanayiyi İstanbul’dan yavaş yavaş Anadolu’ya kıraç arazilere taşımamız lazım. Samsun’dan Ceyhan’a bir boru hattı çektiğimiz zaman hiçbir şekilde boğazların kullanılmasına gerek yok. Zaten boğazların trafiği düşüyor. İstanbul Kanalı’nın mantıklı bir tarafı yok." şeklinde konuştu.

İstanbul nüfusunun akıllı bir sanayileşme politikasıyla 5 milyona kadar inebileceğini de belirten Vatan Partisi Genel Başkanı, "Ancak İstanbul Kanalı’nı yaptığınız zaman nüfusu 20 milyon yapıyorsunuz. O zaman İstanbul yaşanmaz hale gelir" şeklinde konuştu.

Perinçek sözlerine şöyle şekilde devam etti:

Vatan Partisi olarak ilân ediyoruz, biz Türkiye’nin kaynaklarını İstanbul’u katledecek bir projeye kaynak ayırmıyoruz. Neye kaynak ayırıyoruz? Polatlı’ya su gelsin, Konya’ya su gelsin, tarım üretimi artsın. 25 milyar dolarlık bir tarımı sulama projesiyle Türkiye’nin topraklarından can fışkırır. Terörü yok ederiz, köylere insanlarımızı bağlarız. Ve Karadeniz’deki enerjiyi Akdeniz’e yığarız.

İstanbul Kanalı’na “hayır” diyoruz. İstanbul Kanalı bir hikâye. Niçin bu akıl almaz iş yapılıyor? Bir inşaatçılık ve betonculuk politikasıyla bugünlere geldi AK Parti yönetimi. Şimdi üzerine oturduğu o sektörün insanlarına yer açmak. Olay oradan geçen gemilerden ne kadar ücret alınacağı ile ölçülmez. Ne kaybedilecek, İstanbul kaybedilecek. O kanalı açarak İstanbul’u kaybediyorsun. Bunlar çok büyük yanlışlar.

AYDINLIK YAZARI İSE SAVUNDU

Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık yazarı Gaffar Yakınca ise A Haber canlı yayınına katılarak Kanal İstanbul’un yararlı bir proje olduğunu savundu.

Projenin bir hizmet projesi olduğunu savunan Yakınca, Kanal İstanbul’un Türkiye’nin refahını artıracak bir girişim olduğunu da dile getirdi.

Yorumlar (0)
28
açık