Ekonomik krizi 3 kelime ile anlattı!

Ekonomik krizi 3 kelime ile anlattı! CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Meclis''teki konuşmasında, “Türkiye''de neden ekonomik kriz olduğunun yanıtı 3 kelimede saklı: ‘yap’, ‘işlet’, ‘devret’ AK Parti bu modeli dünyada eşi benzeri görülmemiş bir kepazelikle uyguluyor” dedi.

Gündem 13.12.2020, 22:05 13.12.2020, 22:05
Ekonomik krizi 3 kelime ile anlattı!

Deniz Yavuzyılmaz, TBMM’de Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı'nın bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada yap, işlet, devret” projelerini “rant” ve “talan” olarak niteledi. 

Yavuzyılmaz, “Osmangazi Köprüsü, maliyeti 1 milyar 300 milyon dolar, şirketin kasasına girecek toplam tutar en az 10 milyar 508 milyon dolar, şirketin elde edeceği kâr yüzde 600 yani 6 köprü parasıyla sadece 1 köprü yaptınız. Esnaf kepenk kapatırken, gençler iş bulamazken, millet ekonomik krizle boğuşurken sizin hiç uykularınız kaçmıyor, içiniz sızlamıyor değil mi?” diye konuştu.

 

Sayıştay raporlarına da değinen Yavuzyılmaz şunları söyledi:

*Bir de buz dağının görünmeyen kısmı var. Sayıştay raporlarında belirtilen bu 61 milyar 719 milyon TL'lik kur farkı yapılan dolar bazlı sözleşme hükümleri gereği ilgili yıllardaki dolar kurundan TL'ye çevrilerek hesaplanmıştır yani bu beş senede hazinenin kasasından ödenen kur farkı tutarı aslında 18 milyar 434 milyon dolardır. 

*Bugünün kuruyla tam olarak 143 milyar liradır. Peki, bu 143 milyar lirayla neler yapılabilirdi? Bakın, asgari ücreti 3.500 TL yapmak mümkündü, 2 milyon esnafa koronavirüs sürecinde yetmişer bin TL hibe vermek mümkündü, 6 milyon kiracıya bir yıl boyunca ayda ikişer bin TL yardım yapmak mümkündü, 1,5 milyon EYT'liyi emekli etmek mümkündü, öğrencilerin KYK borçlarını ödemek, 138 bin atanamayan öğretmeni atamak mümkündü.


*Yol, köprü, tünel, havalimanı demişken, görüldüğü gibi AK PARTİ Hükümeti adalet yolundan çıkmış, sırat köprüsünden önceki son çıkışı kaçırmıştır. Girdiği günah tünelinin ucunda da ışık görülmemektedir.

*Sayın milletvekilleri, AK Parti'nin bu veda bütçesini, vatandaşın AK Parti'ye bir mesajıyla tamamlamak istiyorum: "Son cüzdan kuruduğunda, son esnaf battığında, son fabrika kapandığında, son banka satıldığında, uzun adam politikalarının beş para etmediğini anlayacak.

Yorumlar (0)
22
açık