Ekonomik sıkıntılar Erdoğan'a olan desteği azaltıyor

Dolardaki yükseliş, ardı arkası kesilmeyen zamlar ve ekonomik kriz Erdoğan'a olan desteği azaltıyor. Muhalefetin ekonomik krizi ortadan kaldıracağına inananların oranı az da olsa önde. 

Gündem 12.01.2022, 07:08
Ekonomik sıkıntılar Erdoğan'a olan desteği azaltıyor

Metropol Araştırmanın son dönem anketlerşne bakıldığında 2015'ten bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğana olan destek en düşük seviyesinde. 

Diğer anketler, AK Parti ve MHP arasında kurulan ittifaka verilen desteğin, oyların yaklaşık yüzde 54’ünü aldıkları 2018 parlamento seçimlerinden bu yana sürekli azaldığını gösteriyor.

Anketler, geçen ay Türk Lirasında yaşanan gelişmelerin ardından yapıldı. Dolar/Türk Lirasının geçen ay 18.4’e yükselmesi ve enflasyonun 19 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 36’ya çıkmasının ardından oynaklığı düşürmek için birçok mali adım atıldı.

KATILIMCILARIN YÜZDE 11’DEN FAZLASI KARARSIZ

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı ankete göre, AK Parti’ye verilen destek yüzde 27, MHP’ye verilen destek ise yüzde 6.3 seviyesinde. 2018’de AK Parti’yi desteklediklerini söyleyenlerin oranı yüzde 37 seviyesindeyken, MHP’ye dört yıl önce oy verdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 7.3’tü.

İki hafta önce yapılan ankete göre CHP yüzde 22.9, İYİ Parti yüzde 10.3, HDP yüzde 9.4 seviyesinde bulunuyor. Sosyo Politik’e göre katılımcıların yüzde 11’den fazlası kararsız, daha küçük partilere verilen destek ise arttı.

'TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU EKONOMİ'

Geçen hafta yapılan ORC Araştırması anketi, AK Parti-MHP ittifakına verilen desteğin toplamda yüzde 38.7’ye ulaştığını, CHP-İYİ Parti’ye verilen desteğin ise yüzde 39.5 olduğunu gösterdi.

Türkiye ekonomisi 2010-2018 döneminde ise küresel düşük borçlanma maliyetlerinden güç bulan inşaat yatırımlarının desteğiyle her yıl ortalama yüzde 5’in üzerinde büyüdü. Ancak ABD ile ilişkilerdeki gerilim ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığının azaldığı endişeleriyle de tetiklenen 2018 kur krizi sonrasında art arda üç çeyrek daralma kaydetti.

Erdoğan’ın düşük faiz isteği ile TCMB’nin Eylül ayında başladığı faiz indirimleri, Türk Lirasında tarihi değer kayıplarına neden olurken dolar/Türk Lirası 20 Aralık’ta 18 seviyesinin üzerine kadar yükselmişti.

Reuters’in haberine göre, ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi Sosyo Politik’e Türkiye’nin en büyük sorununun ekonomi olduğunu söyledi. Ankete göre, katılımcıların yalnızca yüzde 26’sı Erdoğan hükümetinin son adımlarının ekonomiyi iyileştirebileceğini söylerken, yüzde 54’ü iyileştiremeceğini ifade etti.

'ERDOĞAN’IN BEĞENİ ORANI YÜZDE 38'

Metropoll anketine göre, katılımcıların yüzde 36.7’si muhalefetin ekonomiyi daha iyi yönetebileceğini söylerken, yüzde 35.4’ü iktidar partilerinin daha iyi yönetebileceğini dile getirdi.

Erdoğan 2018 seçimlerinde oyların yüzde 52’sinden fazlasını almışken, Metropoll anketinde görev onayı oranı Aralık ayında yüzde 39’un altına düştü.

Bir başka ankette ise Erdoğan’ın beğeni oranı yaklaşık yüzde 38’le üç muhtemel Cumhurbaşkanı adayının gerisinde kaldı.

Metropoll anketi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen desteğin yüzde 60 ve yüzde 51 olduğunu gösterirken, bunları üçüncü sırada yüzde 38.5 ile İYİ Parti lideri Meral Akşener izledi.

Ankete göre CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 28.5 ile yedinci sırada bulunuyor.

Sosyo Politik anket sonuçları ise Erdoğan’ın olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün muhtemel rakipleri geride bıraktığını gösterdi. (Reuters)

Yorumlar (0)
26
açık