Erdoğan ile ABD Başkanı Biden görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden'ın NATO Liderler Zirvesi kapsamındaki görüşme sona erdi. Biden, "F-16 konusunun Kongre'den geçmesi için gayret göstereceğim" ifadelerini ullandı.

Gündem 29.06.2022, 23:29
Erdoğan ile ABD Başkanı Biden görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, Madrid'de NATO Liderler Zirvesi kapsamında görüşme gerçekleştirdi.

NATO Zirvesi'nin gündemi itibarıyla çok güçlü bir zirve olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Zirvede yarın devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatını bulacağız. Sizlerin özellikle ABD olarak bu işte ön alışınız, NATO'nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir" ifadelerini kullandı..

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle son dönemde hububat ve akaryakıt konusunda olumsuz gelişmeler yaşandığına işaret eden Erdoğan, "Bu konuda denge politikasıyla süreci çözmenin gayreti içindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım. Bir an önce de hububat konusunda şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım" yorumunda bulundu.

BİDEN'DAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Biden, Ukrayna'da tutulan ve limanlardan çıkarılamayan tahılın dünya piyasalarına ulaştırılabilmesi için yaptığı "müthiş iş" ve "İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyelik sürecinin ilerlemesine izin verilmesi" dolayısıyla Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

Biden, "Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞME SONA ERDİ

Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile TSİ 18.55'te başlayan görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

TSİ 18.55'te başlayan görüşmenin 1 saat sürmesi beklenirken, görüşme 1 saat 10 dakika sürdü.

TÜRK KAYNAKLAR: BİDEN, "WASHİNGTON'A İNER İNMEZ F-16 KONUSUNU ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIM" DEDİ

Habertürk'ün ikili görüşmeye yakın Türk kaynaklardan edindiği bilgilere göre, ABD Başkanı Biden F-16 talebi konusunda kuvvetli bir sinyal verdi, destek olacağına dair ifadeler kullandı.

Erdoğan, görüşmede Türkiye'nin F-16 modernizasyonu ve yeni savaş uçağı taleplerini dile getirdi. Edinilen bilgilere göre, Başkan Biden, "Washington'a iner inmez F-16 konusunu çözmek için çalışacağım ve Kongre'den geçmesi için gayret göstereceğim" ifadelerini kullandı. 

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugünkü görüşmesinde Finlandiya ve İsveç ile imzalanan üçlü muhtıradan duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini ve iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin sürmesini arzuladığını bildirdiğini aktardı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın Madrid'deki NATO Zirvesi kapsamında ikili bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, "Başkan Biden, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç ile üçlü muhtıra imzalayarak, bu ülkelerin NATO'ya katılımına davetin önünü açmasını memnuniyetle karşıladı" ifadesine yer verildi.

Erdoğan ve Biden'ın Ukrayna'ya desteği de ele aldığına işaret edilen açıklamada, Ukrayna tahılının ihracatının önündeki Rus engelinin aşılmasının önemine de değinildiği aktarıldı.

Açıklamada, "Liderler, Ege ve Suriye'de istikrarın korunması konusunu da ele alındı. Biden, yapıcı ikili ilişkilerin korunması arzusunu bir kez daha dile getirdi ve iki lider hükümetleri arasında yakın iletişimin sürdürülmesine vurgu yaptı" ifadeleri kullanıldı.

DÜN ÜÇLÜ MUTABAKAT İMZALANMIŞTI

Salı akşamı Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakat metniyle birlikte Ankara'nın Helsinki ve Stokholm'ün NATO üyeliğine destek vereceği açıklamıştı. Bu vesileyle Madrid'deki NATO liderler zirvesinde iki kuzey ülkesinin savunma ittifakına üyelik sürecinin ilerlemesinin önü açılmıştı.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu